زایمان بدون درد در کرج

دکتر فاطمه فیروزی | متخصص زنان، زایمان و نازایی

حقائقی در مورد زایمان بدون درد

زایمان اتفاقاتی مهمی است که تقریباٌ در طول عمر زندگی هر زنی رخ می دهد، یک حس ناب و تکرار نشدنی برای هر زنی توصیف شده است. حال این که هر زنی بعد از اتمام دوره بارداری زایمان را تجربه می کند که به دو روش طبیعی و سزارین انجام می شود. درد احساسی که در تمامی مراحل زندگی انسان وجود داشته است حال این که در خلقت آدمی دیگر که به واسطه زایمان رخ می دهد هم دردی سخت وجود دارد. اغلب خانم ها برای کاهش درد و فشار زایمان روش زایمانی سزارین را انتخاب می کنند غافل از این که روش سوم دیگری هم وجود دارد و آن هم زایمان طبیعی بدون درد است روشی نوین که در این زمینه تحول عظیمی ایجاد کرده است. به منظور آگاهی بخشی های بیشتر در این نوشتار قصد داریم در مورد این عنوان بیشتر توضیح دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

زایمان-بدون-درد-در-کرج

زایمان بدون درد چیست؟

با توجه به این که خوشبختانه چند سالی است که در کشور ما این چنین زایمان های بدون دردی انجام می شود این نوید را به خانم های بارداری که از زایمان طبیعی وحشت دارند و نمی خواهند درد سختی را هنگام تولد فرزند خود تجربه کنند، می دهیم که شده و می شود که زایمان بدون درد داشته باشید. به طور کلی تعریفی از این نوع زایمان وجود دارد این است که انجام هر گونه اقداماتی مانند: استنشاق محلول های بی حسی اپیدورال، تزریق وریدی آرام بخش ها که به کاهش درد حین زایمان بیانجامد و زایمان را سهل کند و هم چنین به انقباض های رحمی و سطح هوشیاری و ارتباط کلامی بین مادر و فرزند تاثیر منفی نگذارد اطلاق داده می شود.

شیوه زایمان بدون درد

روش های غیر دارویی انجام زایمان بدون درد عبارت اند از:

استفاده از روش روان درمانی یا همان اصطلاح لاتین آن سایکولوژیک که شامل زیر می باشد: هیپنوتیزم، ماساژ، تمرکز با موزیک، گیاه درمانی، طب سوزنی، تحریکات الکترونیکی پوست، ورزش، گرما، آب درمانی، زایمان در آب، انرژی درمانی، همراهی همسر در اتاق زایمان.

 

روش های دارویی زایمان بدون درد

 • بیهوشی موضعی
 • روش سدیشن
 • بلوک پودندال
 • اپیدورال مداوم با کانتر
 • اسپانیال
 • استشناق گاز انتونوکس

در این مرحله متخصصین ابتدا با  انتخاب هر کدام از یان روش ها اقدام به آغاز پروسه زایمان می کنند تا مادر بتواند بدون احساس هیچ گونه درد و ناراحتی فرزند خود را متولد کند. هر کدام از شیوه های مذکور به منظور کاهش درد و آسانی زایمان به کار گرفته می شود و علاوه بر به کارگیری آن ها باید از مدت ها قبل مادر با جلسات حضوری ارتباط کافی را به پزشک خود برقرار کنند و با تمرین و آموزه های مهم از لحاظ روحی و جسمی آمادگی های لازمه را داشته باشد.

فوائد زایمان بدون درد

 • احساس هیچ گونه درد و ناراحتی در حین زایمان
 • اثرات سوئی بر روی سلامتی مادر و جنین ندارد.
 • واکنش الرژیک یا تداخل دارویی ندارد.
 • میزان واکنش های دارویی بیهوشی را بعد از زایمان می توان کنترل کرد.
 • مادر در طول بازه ی زمانی زایمان می تواند کاملا هوشیارانه و بیدار باشد و انقباضات و گشادی دهانه رحم را احساس کند و در این حین استراحت کند و انرژی لازمه برای تولد نوزاد را داشته باشد.
 • حتی اگر نیازی به عمل سزارین باشد باز هم از طریق کانتر داروی بیشتری به مادر تزریق می شود.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای زایمان بدون درد هستند؟

هر مادری که بارداری های پر خطری داشته باشند و با تزریق دارو های بی حسی امکان بروز عوارض بیش از پیش باشد به عنوان فردی که بتواند زایمان بدون درد را تجربه کند پذیرفته نیست و باید در مورد نوع و روش انجام زایمان خود با بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی مشورت کند و با راهنمایی لازمه این کار را انجام دهد.

موارد منع استفاده از روش های دارویی زایمان بدون درد

خانم های که از اختلالات انعقادی رنج می برند و خونریزی های غیر قابل کنترل را تجربه کرده اند نمی توانند از دارو های اپیدورال و اسپاینال استفاده کنند و باید این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارند.

پایین بودن تعداد پلاکت های خونی مادر هم یکی از عواملی است که امکان استفاده از دارو های فوق را به پزشک نمی دهد.

کم فشاری خون، وجود ناهنجاری در ستون فقرات، بالا بودن فشار مغزی، وجود عفونت در محل تزریق مواد بی حس کننده، همگی شرایطی را فراهم می کند که مادر صرفاٌ بتواند از راه های دیگری برای کاهش درد حین زایمان خود بهره مند شود.

دکتر فاطمه فیروزی، متخصص زنان، زایمان و نازایی هستند.جهت ارتباط با دکتر فاطمه فیروزی می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کرده و یا با شمارهای 32566612_32566581 تماس بگیرید.

 

معایب زایمان بدون درد

بدیهی است هر روش درمانی که فوائد بسیاری هم که داشته باشد باز هم ممکن است معایبی هم به همراه داشته باشد البته این روش با علم بر مزایا و معایب آن انتخاب می شود و مزایای آن بیش از معایب ان است و در ادامه به برخی از معایب بسیار جزئی ان اشاره خواهیم کرد.

 • در برخی از موارد به دلیل عدم انتخابی صحیح برای پزشک و تیم پزشکی در محل بیمارستان ممکن است، روند کاهش درد نا هماهنگ باشد.
 • در موارد بسیار نادر ممکن است تزریق این دارو های برای مادر عوارضی همچون: فشار بر روی قفسه سینه، تنفس سخت، تب و لرز را به دنبال داشته باشد.

جمع بندی مبحث زایمان بدون درد

به شما پیشنهاد می کنیم برای بهرمندی از مزایا این روش از بهترین متخصص زنان و زایمان در کرج و متخصصین رواندرمانی مشاوره های لازمه را دریافت کنید سپس اقدام به انجام چنین کاری کنید زیرا زایمان پروسه ی بسیار حساس و مهم برای حفظ سلامتی مادر و فرزند تلقی می شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button