عمل میومکتومی در کرج

دکتر فاطمه فیروزی | متخصص زنان، زایمان و نازایی

مدت زمان مطالعه3 دقیقه

عمل میومکتومی چیست؟

میومکتومی عملی برای از بین بردن فیبروم ها و حفظ رحم است و برای زمانی که علائم فیبروئیدی دارند و می خواهند در آینده فرزندی داشته باشند، میومکتومی گزینه درمانی بسیار خوبی است.در ادامه مطلب درباره انواع روش های درمانی میومکتومی مانند : میومکتومی شکمی، میومکتومی لاپاروسکوپی و یا میومکتومی هیستروسکوپی انجام خواهد گرفت.

عمل-میومکتومی-در-مشهد

عود مجدد میومکتومی

میومکتومی همانطور که گفته شد گزینه درمانی بسیار موثر است اما ممکن است فیبروم ها دوباره رشد کنند. اما اینکه چه عاملی موثر است در رشد بیشتر فیبروم ها، باید بگوییم هر چه بیمار سن کمتری داشته باشد و فیبروم بیشتری داشته باشد، اینکه دوباره دچار فیبروم شود بیشتر است و همینطور زنانی که نزدیک یادسگی هستند، احتمال عود مجدد بیماری بعد از میومکتومی بیشتر است.

انواع روش میومکتومی

میومکتومی می تواند به چندین روش مختلف انجام گیرد ، باتوجه به اندازه، تعداد و محل فیبروم پزشک تشخیص می دهد که بیمار میومکتومی شکمی، میومکتومی لاپاروسکوپی و یا میومکتومی هیستروسکوپی انجام دهد.

میومکتومی شکمی چگونه انجام می گیرد؟

میومکتومی شکمی به عنوان یک روش باز شناخته می شود که در این روش در قسمت تحتانی شکم بشی ایجاد می کنند و فیبروم را از دیواره زحم خارج می کنند و سپس محل برش با بخیه ترمیم خواهد شد.

بعد از عمل میومکتومی شکمی

اغلب بیمارانی که میومکتومی شکمی انجام می دهند، دو شب نیاز است در بیمارستان بستری باشند و اغلب توصیه می شود یک ماه بیمار در منزل استراحت کند تا زخم وبرش ایجاد شده کاملا بهبود یابد.

خطرات بعد از عمل میومکتومی

مانند هر روش جراحی دیگری در این روش نیز خطرات معمول بعد از جراحی وجود دارد.

ممکن است خانم بعد از عمل میومکتومی شکمی، مبتلا به عفونت شود که با مصرف آنتی بیوتیک و رعایت توصیه های پزشک، بهبود می یابد.

میومکتومی لاپاروسکوپی

فیبروم های خاص نیاز است که با میومکتومی لاپاروسکوپی درمان شوند، اگر فیبروم ها بزرگ، متعدد و یا عمیفا در رحم رشد کرده باشند، نیاز به انجام میومکتومی شکمی است و یا گاهی اوقات نیاز است عمل میومکتومی لاپاروسکوپی به یک میومکتومی شکمی تبدیل شود.

نحوه انجام عمل میومکتومی لاپاروسکوپی

در طول عمل، چهار برش یک سانتی رد نواحی تحتانی شکم انجام می شود. سپس با استفاده از دستگاه لاپاروسکوپ، تخمدان ها لوله های فالوپی و رحم کاملا بررسی خواهند شد و درمان انجام خواهد شد.

بعد از عمل میومکتومی لاپاروسکوپی

اغلب نیاز است خانمی که عمل میومکتومیلاپاراسکوپی انجام می دهد، به مدت یک شب در بیمارستان بستری باشد و همینطور به مدت 2 تا 4 هفته استراحت در منزل کافی است.

خطرات عمل میومکتومی لاپاروسکوپی

از عوارض آن می توان، آسیب به اندام داخلی و خونریزی را نام برد که این عوارض نادر است و اگر عمل میومکتومی لاپاروسکوپی نزد بهترین متخصص زنان انجام گیرد عوارض خاصی ایجاد نخواهد شد.

دکتر فاطمه فیروزی، متخصص زنان، زایمان و نازایی هستند.جهت ارتباط با دکتر فاطمه فیروزی می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کرده و یا با شمارهای 32566612_32566581 تماس بگیرید.

میومکتومی هیستروسکوپی

فیبروم هایی کع در دیواره رحم قرار دارند با این روش از بین نخواهد رفت اما اگر فیبروم زیر ساب موكوزال باشد با میومکتومی هیستروسکوپی درمان خواهد شد.

طی این عمل، یک تلسکوپ بلند وباریک از طریق دهانه رحم وارد حفره رحم شده و فیبروم های زیر ساب موكوزال اصلاح خواهند شد.

بعد از عمل میومکتومی هیستروسکوپی

اغلب بیمار بعد ازعمل میومکتومی هیستروسکوپی با استراحت به مدت یک الی 4 روز استراحت در خانه بهبودی حاصل می شود.

درآخر: عمل میومکتومی روش بسیار موثر و کارآمد برای اصلاح فیبروم است که به سه روش شکمی، لاپاروسکوپی و  هیستروسکوپی انجام می گیرد که هر کدام معایب و مزایایی دارند و در صورتی که بیمار همکاری لازم را با پزشک خود داشته باشد و مراقبت ها لازمرا انجام دهد، با کمترین عوارض درمان به خوبی انجام خواهد گرفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

Call Now Button