پولیپکتومی رحم چیست؟

دکتر فاطمه فیروزی | متخصص زنان، زایمان و نازایی

مدت زمان مطالعه3 دقیقه

پولیپکتومی رحم چیست؟

درمان پولیپ های رحم با استفاده از روش هایی با کمترین میزان تهاجم انجام می شود، که در این مقاله درباره پولیپکتومی و هیستروسکوپی توضیح خواهیم داد، با سایت دکتر فاطمه فیروزی همراه باشید.

پولیپکتومی-در-کرج

پولیپ های رحم

پولیپ های رحم، یکی ازشایع ترین دلایل خونریزی غیر طبیعی چه قبل از یائسگی و چه بعد از آن می باشند. احتمال تشکیل پولیپ با بالا رفتن سن بیشتر می شود. هورمون درمانی، مصرف داروهای درمان سرطان و یا اضافه وزن از دیگر عوامل موثر در تشکیل پولیپ رحم هستند.
در بسیاری از موارد، پولیپ در خانم هایی یافت می شود که هیچ گونه علائمی ندارند. در چنین مواردی، پولیپ در معاینات لگنی، تست اولتراسوند و یا سی تی اسکن تشخیص داده می شود.

درباره رحم و بافت های تشکیل دهنده آن

رحم از دو نوع بافت اندومتریوم (بافت مخاطی) و میومتریوم (بافت عضلانی) تشکیل شده است. اندومتریوم، داخل رحم را پوشش می دهد. در هر دو قسمت اندومتریوم و میومتریوم احتمال تشکیل تومورهای خوش خیم و بدخیم وجود دارد.
زمانی که سلول ها در اندومتریوم رشد بیش از حدی داشته باشند، پولیپ تشکیل می شود. این پولیپ ها عمدتا خوش خیم بوده و به ندرت پیش می آید که سرطانی شوند.

 

نحوه درمان پولیپ رحم

این احتمال وجود دارد که پولیپ ها باعث بروز ناباروری شوند.
در گذشته، هیسترکتومی و کورتاژ تنها راه درمان پولیپ های رحم بود. اما امروزه از روش های کم تهاجمی مانند هیستروسکوپی کمک گرفته می شود که باکمترین میزان عوارض همراه خواهد بود.
در پولیپکتومی، از ابزار ظریف و دوربین متصل به آن به نام هیستروسکوپ استفاده می شود. این ابزار از طریق واژن وارد رحم می شود و سپس تصاویر گرفته شده توسط دوربین، بر روی مانتیور نمایش داده خواهد شد.
ابزارهای دیگری جهت برداشت پولیپ، از راه هیستروسکوپ وارد خواهند شد.

زمان عمل پولیپکتومی چه قدر است؟

این روند کمتر از یک ساعت به طول می انجامد و نیازی به بستری شدن طولانی در بیمارستان نخواهد بود.

احتمال مجدد پولیپ بعد از پولیپکتومی

احتمال تشکیل مجدد پولیپ در همان ناحیه بسیار کم است. پولیپکتومی، یکی از روش های بسیار موثر در قطع خونریزی غیر طبیعی سیکل قاعدگی در پی تشکیل پولیپ می باشد.
بعد از برداشت پولیپ، احتمال بارداری نیز بیشتر خواهد شد.

مراقبت های بعد از پولیپکتومی

– همان طور که قبلا نیز اشاره شد پولیپکتومی در حدود یک ساعت به طول می انجامد.
– توصیه ما به بیماران این است که بعد از انجام عمل، تا حد امکان در منزل استراحت کنند.
– در صورتی که پولیپکتومی به تنهایی انجام شده باشد، احتمال مشاهده خونریزی کم به مدت چها تا پنج روز وجود دارد. این ترشحات به مرور قهوه ای رنگ و در نهایت قطع خواهند شد.
– معمولا از بیمار خواسته می شود تا دو روز از محل کار خود مرخصی بگیرد.

دکتر فاطمه فیروزی، متخصص زنان، زایمان و نازایی هستند.جهت ارتباط با دکتر فاطمه فیروزی می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کرده و یا با شمارهای 32566612_32566581 تماس بگیرید.

 

آیا احتمال بازگشت پولیپ بعد از پولیپکتومی وجود دارد؟

پاسخ می تواند مثبت باشد. در ده تا بیست درصد موارد شاهد بازگشت پولیپ بعد از درمان خواهیم بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Button