خانه » تشخیص و درمان اندومتریوز
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تشخیص و درمان اندومتریوز

آندومتریوز چیست؟ به چه دلیل ایجاد می شود؟ آیا می توان آندومتریو را درمان کرد؟ آیا این اختلالات باعث ناباروری می شود؟ این بیماری یک بیماری طولانی مدت است. همچنین در هر سنی ممکن است ایجاد شود. بنابراین تشخیص به هنگام و درمان آن بسیار مهم است. در رابطه با این بیماری می توان گفت که نسبتا در زنان و دختران شایع است. اگر می خواهید در ارتباط با این بیماری زنانه بیشتر بدانید، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به همه سوالات متداول شما در ارتباط با آندومتریوز پاسخ دهیم.

اندومتریوزیس چیست؟

رحم پوشیده شده از بافتی به نام آندومتر است. با هر سیکل قاعدگی یک اندومتر جدید در رحم رشد می کند. به این ترتیب بدن زن برای بارور شدن آماده می شود. نا به جایی آستر رحم یا اندومتریوز به شرایطی گفته می شود که در آن  مشابه بافت داخلی رحم در بخش های دیگر مثل لوله فالوپ فرد و یا تخمدان های وی رشد می کند. یکی از شایع ترین بخش هایی که این بافت اندومتر ایجاد می شود، لگن است.

چرا اندومتریوز ایجاد می شود؟

علت های مختلف ممکن است باعث ایجاد این اختلال باشد. به عنوان مثال به موارد زیر توجه کنید:

 • اختلالات ژنتیکی
 • برگشت خون های قاعدگی به خارج از رحم
 • کاهش سیستم ایمنی بدن
 • اثرات محیطی
 • تغییر شکل سلول های دیگر بدن
خطرات اندومتریوز

لازم به ذکر است هنوز علت دقیق وجود این اختلالات در زنان مشخص نشده است. بلکه فرضیه هایی مبنی بر تاثیر موارد فوق بر ایجاد این بیماری جود دارد که به شرح آن پرداختیم. اگر علائم این وضعیت را مشاهده کردید، لازم است هرچه سریع تر تحت درمان متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید.

علائم ایجاد اندومتریوز چیست؟

چگونه آندومتریوز را تشخیص دهیم؟ وقتی شما علائم زیر را مشاهده می کنید، به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنید. در این صورت ممکن است متخصص زنان و زایمان به اندومتریوز مشکوک شده و شما را برای ازمایش های لازم ارسال کند.

 • ایجاد درد شدید علی الخصوص در دوران قاعدگی
 • ایجاد مشکلات بارداری
 • وجود در ناحیه لگن
 • درد در زمان تخمک گذاری
 • سقط جنین خود به خودی
 • وجود مشکل در دفع ادرار و مدفوع

همچنین التهاب، زخم، چسبندگی در ناحیه درون لگن نیز ممکن است از عوارض اندومتریوز باشد. همچنین برخی از بانوان، ممکن است علائم خفیف و برخی دیگر ممکن است علامت های شدید تری را احساس کنند. همچنین در صورت تمایل برای درمان نازایی باید این مورد مود توجه قرار بگیرد.

حتی درد در قسمت های ران پا هم می تواند وجود این اختلال در زنان باشد. بنابراین زمانی که نشانه های فوق را دارید، لازم است هر چه سریع تر برای تشخیص و درمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و خطرات آن را جدی بگیرید

تشخیص اندومتریوز

در قسمت بالا به علائم اندومتریوز اشاره کردیم. اما همه این علائم ممکن است بروز ندهد. در برخی ممکن است علائم شدیدتر و در برخی خفیف تر باشد. همچنین نوع بروز علائم نیز متفاوت است. بنابراین متخصص زنان و زایمان با بررسی علائم شما، با کمک آزمایش هایی نظیر سی تی اسکن، MRI و همچنین سونوگرافی به تشخیص این بیماری در قدم اول و در قدم های بعدی، درمان خواهد پرداخت.

✔️ سونوگرافی واژینال

درمان اندومتریوز چگونه است؟

درمان اندومتریوز ممکن است به روش های مختلف از جانب متخصص زنان و زایمان انجام شود. برخی از این روش های درمانی را در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • هورمون درمانی
 • دارو درمانی با استفاده از داروهای ضد درد و قرص های ضد بارداری
 • درمان به روش های جراحی
 • هسیترکتومی
عمل اندومتریوز

✔️ درمان بی اختیاری ادرار

اندومتریوز همچنین مراحل مختلفی دارد که درمان های لازم باتوجه به آن صورت یگیرد. این بیماری می تواند در سطح های مختلف خفیف تا شدید در بانوان بروز پبدا کند کند. درمان نیز با توجه به شدت و علائم بیماری متفاوت خواهد بود.

در چه مواقعی برای درمان آندومتریوز، جراحی توصیه می شود؟

در مواقعی که علائم شدید باشد و متخصص زنان صلاح ببیند با انجام جراحی درمان امکان پذیر است، درمان جراحی توصیه خواهد شد. درد مزمن و شدید لگن در این صورت درمان خواهد شد. در این درمان نواحی اندومتریوز را در ناحیه لگن برداشته می شود و زمانی که توصیه می شود که دارو علائم شما را کاهش نمی دهد و سطح علائم بیماری شدید است.

سخن اخر

یکی از بیماری های شایع زنان اندومتریوز است. این بیماری تقریبا در هر سنی دیده می شود. در صورت مشاهده عوارض و علائم علی الخصوص اختلالات در دوران قاعدگی لازم است هرچه سریع تر به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود. درمان های این اختلال متناسب با نوع آن پیشنهاد شده و در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی هم وجود داشته باشد. این بیماری تقریبا یک بیماری طولانی مدت به حساب می آید.

سوالات متداول در ارتباط با اندومتریوز

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه نیازمند انجام چه اقداماتی است؟ عفونت مثانه یکی از مشکلات شایع در سیستم ادراری است که...

۱ دیدگاه
 1. سلام
  میخواستم بپرسم دکتر فیروزی عمل جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز رو توی کدوم بیمارستان انجام میدن؟
  بیمارستان دولتی هم عمل میکنن ؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *