خانه » بارداری بعد سقط جنین
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بارداری بعد سقط جنین

بهترین زمان برای بارداری بعد سقط جنین چه زمانی است؟ بعد از سقط جنین چقدر طول می کشد که باردار شویم؟ سقط جنین مکرر دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. موردی که دراین زمینه زوجین را نگران می کند، بارداری بعد از سقط جنین است. آیا می توان بارداری بدون مشکلی را بعد سقط جنین های مکرر تجربه کرد؟ مراقبت های قبل از بارداری در این صورت از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین ممکن است شما به مراقبت های ویژه تری نیاز پیدا کنید. سقط جنین خود به خودی به سقط قبل از هفته بیستم بارداری گفته می شود. دلایل آن در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر شما هم به هر دلیلی سقط خود به خود داشتید و قصد دارید مجددا باردار شوید، حتما در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل سقط جنین طبیعی چیست؟

در برخی موارد ممکن است جنین به صورت خود به خود سقط شود. اکثر سقط جنین ها در ماه ها و هفته های ابتدایی بارداری اتفاق می افتد. در خیلی از موارد ممکن است فرد حتی از بارداری خود مطلع نباشد. همچنین در برخی موارد نیز علت اصلی آن مشخص نمی شود. اما مورادی ممکن است وجود داشته باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • حاملگی پوچ یا مولار
 • وجود بیماری های خود ایمنی
 • وجود اختلالات ژنتیکی
 • وجود اختلالات هورمونی
 • مشکلات دهانه رحم
 • عادات زندگی ناسالم نظیر استفاده از سیگار و مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • عفونت
سقط جنین خود به خودی

پس از سقط جنین چه علائمی را تجربه می کنید؟

علائم آن در هر فرد ممکن است با توجه به نوع سقط متفاوت باشد. بعد از از دست رفتن جنین مجددا هومومون ها در فرد به هم می ریزد. بنابراین این به هم ریختگی هورمونی در فرد ممکن است باعث ایجاد علائم روحی نظیر افسردگی نیز بشود.

همچنین بعد از سقط علائمی ممکن است ایجاد شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی (به طور متوسط، خونریزی ۱۴ روز طول می کشد اما می تواند تا ۲۱ روز طول بکشد.)
 • احساس گرفتگی
 • وجود سرگیجه
 • احساس خواب آلودگی
 • حالت تهوع
 • استفراغ

✔️ از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است؟

آیا بارداری بعد از سقط جنین امکان پذیر است؟

بعد از سقط جنین هم می توان بارداری سالمی داشت. اکثر بانوانی که قصد مادر شدن را دارند، به دلیل سقط جنین های خود به خودی مکرر قبلی، از بارداری واهمه دارند. در صورتی که مراقبت های قبل بارداری را رعایت کنید و همچنین تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشید احتمال سقط جنین مجدد به حداقل می رسد.

تخمک گذاری دو هفته بعد از سقط جنی دوباره اتفاق می افتد. این مورد یعنی می توان قبل از سیکل دوره قاعدگی بعد دوباره باردار شد.

حامگی بعد از سقط جنین مانعی ندارد. به این منظور که شما می توانید بلافاصله بعد از سقط جنین حامله شوید. اما توصیه می شود این کار را تا حداقل سه ماه به تعویق بی اندازید.  اگر برای باردار شدن عجلع دارید، این کار را حداقل تا پایان اولین سیکل قاعدگی بعد از بارداری به تعویق بی اندازید.

البته این مورد بسته به آن دارد که سقط جنین در کدام زمان از بارداری اتفاق افتاده باشد. در برخی موارد که نوزاد قبل از تولد از بین می رود و این مورد در اواخر باررداری اتفاق می افتد، اثراتی از عمل نیز در بدن فرد باقی می گذارد که توصیه می شود تا مدتی از انجام رابطه جنسی پرهیز شود.

نازایی بعد از سقط جنین

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سقط جنین خود به خودی باعث نازایی نمی شود. سقط جنین معمولاً بر شانس باردار شدن و داشتن بارداری طبیعی در آینده تأثیر نمی گذارد. اما از طرفی البته لازم به ذکر است سقط جنین قبلی، امکان سقط جنین را افزایش می دهد. اما از طرفی تاثیر آن در نازایی و زایمان های بعدی اثبات نشده است. می توان اینگونه برآورد کرد که نازایی با نوع سقط جنین ارتباط دارد. سقط با روش هایی نظیر کورتاژ به دلیل آسیبی که به رحم وارد می کند، ممکن است شانس بارداری مجدد را کاهش دهد.

✔️ مراقبت های هفته به هفته دوران بارداری

سقط جنین مکرر

انواع سقط جنین را می دانید؟

گاهی سقط خود به خود اتفاق می افتد و به طور کامل بقایای جنین خارج می شود. این آسان ترین روش است. اما در برخی موارد که جنین از دست می رود، برای بیرون آورن بقایای آن نیاز به اقدمات پزشکی است که ممکن است در مراحل زیر انجام شود:

سقط با دارو

 این نوع عوارض بسیار کمتری دارد. چرا که نیاز به مداخلات جراحی وجود ندارد. دارو زمانی تجویز می شود که بقایای جنین به صورت خود به خود خارج نمی شود.

آسپیراسیون وکیوم

در این روش با استفاده از ابزار جنین از حفره دهانه رحم خارج می شود. این روش از مورد قبل خطر آفرین تر است. چرا که ممکن است بارداری پس از سقط جنین به این روش، به دلیل بسته شدن دهانه لوله های فالوپ یا سایر تغییرات پاتولوژیک در اندام های لگن رخ ندهد.

کورتاژ

کورتاژ یک روش جراحی برای سقط جنین است. در این روش جنین به همراه حفره رحم خراشیده شده و از طریق حفره رحم خارج می شد. خطرات استفاده از این روش بسیار بیشتر  است و ممکن است عوارضی نظیر چسبندگی، زخم و آسیب به دهانه رحم وارد شود.

  سخن آخر

اگر سابقه سقط جنین خود به خودی را داشته اید، لازم است بدانید برای بارداری مجدد شما مشکلی پیش نخواهد آمد اما لازم است تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشید. برای بارداری بعدی تصیه می شود حداقل تا پایان قاعدگی اول صبر کنید. البته این مورد برای هر فرد بسته به زمان بارداری ممکن است متفاوت باشد. اگر با روش های جراحی سقط جنین کرده اید، ممکن است رحم شما دچار اختلالاتی شده باشد. بنابراین اگر بعد از سقط جنین عللائم نازایی را مشاهده می کنید به متخصص زنان و زایمان برای بررسی بیشتر این مورد مراجعه کنید.

سوالات متداول

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی واژینال در کرج

سونوگرافی واژینال در کرج

در حال حاضر برای تشخیص بیماری ها و یا بررسی جنین در دوران حاملگی از انواع سونوگرافی استفاده می شود....

درمان ناباروری با IVF

درمان ناباروری با IVF

راهکار های درمان ناباروری را می دانید؟ درمان ناباروری با IVF چگونه انجام می شود؟ این یکی از روش های درمان...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *