خانه » علل و علائم بارداری پوچ (مولار) چیست؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

علل و علائم بارداری پوچ (مولار) چیست؟

حاملگی پوچ (blighted ovum) که به آن مولار یا بچه خوره نیز گفته می شود، وضعیتی است که در آن تخمک بارور شده قادر به تبدیل شدن به جنین نیست. در این حاملگی رشد و نمو آن قبل از رسیدن بارداری به سن ۶ تا ۷ هفتگی متوقف می‌شود. اغلب زنان با وجود حاملگی پوچ دارای علائم بارداری هستند، اما معمولا سقط در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد. حال سوال اینجاست که علائم بارداری پوچ از کی شروع می شود؟ آیا روش برای تشخیص این نوع از حاملگی وجود دارد؟ چه کسانی دچار بارداری پوچ می شوند؟ آیا رابطه ای بین اسپرم ضعیف و بارداری پوچ وجود دارد؟ به منظور آشنایی بیشتر با علل، علائم و راه های تشخیص حاملگی پوچ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

حاملگی پوچ چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، حاملگی پوچ زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی می کند، اما به جنین تبدیل نمی شود. در حقیقت رشد جنین متوقف می‌شود، اما کیسه حاملگی به رشد خود ادامه می‌دهد. از آنجایی که کیسه حاملگی فاقد جنین زنده است، به این نوع از حاملگی بارداری بدون جنین (Anembryonic pregnancy) نیز گفته می شود. از آنجایی که لقاح واقعی تخمک و تشکیل کیسه حاملگی و جفت حتی بدون جنین اتفاق می‌افتد، تغییرات هورمونی زیادی در بدن زن شروع می‌شود که ممکن است هنگام انجام آزمایش بارداری منجر به نتیجه مثبت شود.

این وضعیت معمولا در سه ماهه اول بارداری قبل از اینکه زن متوجه شود، باردار است ایجاد می شود. نتیجه حاملگی پوچ تنها سقط جنین است، زیرا بدن معمولا بعد از گذشت چند هفته از شروع بارداری متوجه می شود که مشکلی در بارداری وجود دارد، بنابراین بین ۷ تا ۱۲ هفتگی سقط اتفاق می افتد.

علت حاملگی پوچ

حاملگی پوچ معمولاً به دلیل مشکلات ژنتیکی در طول تقسیم سلولی رخ می دهد. در بارداری طبیعی، تخمک مدت کوتاهی پس از لقاح توسط اسپرم تقسیم می شود. هفته ششم بارداری جنین باید حضور داشته باشد در این زمان، کیسه حاملگی (محل رشد جنین) حدود ۱۸ میلی متر عرض دارد، اما در حاملگی پوچ یا بدون جنین، کیسه حاملگی تشکیل شده و رشد می کند، اما رشد جنین رشد نمی کند یا متوقف می شود.

چه کسانی دچار بارداری پوچ می شوند؟

همان طور که اشاره شد، علت بارداری پوچ اغلب به نقص کروموزوم تخمک بارور شده نسبت داده می شود. اگرچه علت اصلی آن مشخص نیست، اما اختلالات کروموزومی در تقسیم سلولی یکی از دلایل اصلی حاملگی پوچ یا بچه خوره به شمار می رود. علاوه بر این کیفیت پایین اسپرم یا تخمک ممکن است سبب بروز چنین مشکلی شود. همچنین بارداری مولار ممکن است گاهی با یک مشکل نادر به نام سندرم فولیکول تهی یا EFS (Empty follicle syndrome) همراه باشد. مشکلی که ممکن است در حین لقاح خارج از رحم ایجاد شود.

علائم بارداری پوچ از کی شروع می شود؟

جفت و کیسه خالی حاملگی حتی بدون حضور جنین، هورمون‌های بارداری ترشح می‌کنند و این منجر به علائم اولیه بارداری با افزایش هورمون بارداری می‌شود. بنابراین، نتیجه تست بارداری مثبت و حتی علائمی مشابه بارداری طبیعی در این وضعیت از حاملگی مشاهده می شود. در ابتدا نشانه های حاملگی پوچ مانند بارداری طبیعی ظاهر می شود که عبارتند از:

 • لکه بینی ناشی از لانه گزینی
 • احساس خستگی و ضعف
 • قطع قاعدگی
 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • حساسیت و درد در ناحیه سینه ها
 • نوسانات خلقی

شاید در هفته های اول بارداری تشخیص بارداری طبیعی از حاملگی پوچ دشوار باشد، اما در نهایت این نوع بارداری باعث سقط جنین می شود که معمولا با علائم زیر قابل تشخیص است:

 • خونریزی یا لکه بینی از واژن
 • گرفتگی شکم
 • خونریزی بیش از حد

لازم به ذکر است که لکه بینی یا خونریزی در سه ماهه اول بارداری ممکن است لزوماً به معنای پایان بارداری به سقط جنین نباشد، اما به طور کلی بهتر است به محض مشاهده هر یک از علائم سقط جنین که ذکر شد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

حاملگی پوچ چگونه تشخیص داده می شود؟

بارداری پوچ معمولا از طریق سونوگرافی رحم تشخیص داده می شود که در طی یک معاینه معمول بارداری توسط پزشک تخیص داده شود. همچنین، پزشک معالج پس از مشاهده علائم نگران کننده ای مانند خونریزی یا لکه بینی واژینال، انجام سونوگرافی را توصیه می کند. در طی سونوگرافی ساک حاملگی اندازه گیری شده و رشد جنین بررسی می شود. در صورتی که در سونوگرافی هیچ جنینی وجود نداشته و قطر ساک بیشتر از mm 20 باشد، حاملگی پوچ تشخیص داده می شود.

سقط در بارداری پوچ چگونه است؟

همانطور که اشاره شد، حاملگی پوچ به دلیل عدم رشد جنین منجر به سقط خواهد شد معمولا بین هفته ۸ تا ۹ بارداری، سقط به طور طبیعی انجام می شود. چندین گزینه وجود دارد که پزشک ممکن است پس از تشخیص وضعیت تخمک خالی به زن پیشنهاد دهد که عبارتند از:

سقط طبیعی: مدتی صبر کنید تا بدن به طور خودکار کیسه حاملگی را خارج کرده و سقط جنین به طور طبیعی اتفاق بیفتد.

سقط جنین با داروها: در برخی موارد پزشک جهت خاتمه بارداری مصرف برخی داروها برای القای سقط جنین را توصیه می کند. استفاده از قرص های میزوپروستول با نام تجاری سایتوتک (Cytotec) برای تحریک رحم به انقباض و تخلیه محتویات آن باعث تسریع روند سقط جنین می شود. گرفتگی عضلات، درد شکم و خونریزی در عرض ۳۰ دقیقه تا ۱۰ ساعت پس از مصرف رخ داده و سقط انجام می شود.

اتساع دهانه رحم و کورتاژ آندومتر (D&C): در صورت عدم سقط طبیعی، پزشک از کورتاژ رحم جهت خارج کردن محتویات رحم استفاده می کند. در این روش پزشک با استفاده از ابزار پزشکی و ساکشن، دهانه رحم را باز کرده تا بافت حاملگی را از رحم خارج کند. لازم به ذکر است که این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

بهترین زمان برای بارداری مجدد بعد از حاملگی پوچ

اگرچه بهبودی پس از سقط جنین یا کورتاژ می تواند از یک یا دو هفته تا یک ماه طول بکشد، اما توصیه می شود بلافاصله بعد از سقط از بارداری مجدد خودداری کنید. گرفتگی عضلات معمولاً تا یک هفته طول می کشد، اما خونریزی می تواند چندین هفته ادامه داشته و سپس به تدریج کاهش یابد تا زمانی که پایان یابد. قاعدگی معمولا در عرض چهار تا شش هفته پس از تخمک آسیب دیده باز می گردد.

پزشکان توصیه می کنند قبل از تلاش برای باردار شدن بعد از هر نوع سقط، تا یک یا دو سیکل قاعدگی صبر کنید. احتمال بارداری پوچ مجدد بسیار کم است، اما اگر یک علت ژنتیکی داشته باشید که منجر به این می شود، ممکن است این اتفاق دوباره تکرار شود.

کلام آخر

بارداری پوچ که به حاملگی مول، مولار یا بچه خوره نیز شناخته می شود، وضعیتی است که با وجود رشد کیسه حاملگی، رشد جنین متوقف شده و در نهایت سقط انجام می شود. تشخیص این نوع بارداری معمولا با اندازه گیری کیسه حاملگی و بررسی وجود جنین توسط سونوگرافی انجام می شود. همچنین، وجود علائمی مانند خونریزی وازینال و سقط طبیعی نشان از حاملگی پوچ است.

متأسفانه، هیچ راهی برای کاهش احتمال بروز حاملگی مولار یا پوچ وجود ندارد، اما اگر این وضعیت بیش از یک بار اتفاق بیفتد، ممکن است زوجین تحت آزمایش‌های ژنتیکی قرار بگیرند تا علت آن تشخیص داده شود. لازم به ذکر است که وضعیت بارداری پوچ اغلب تنها یک بار برای زن اتفاق می افتد و ممکن است در بارداری های بعدی دیگر تکرار نشود. با این حال، توصیه می شود پس از تجربه حاملگی پوچ به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بارداری بدون دخول

بارداری بدون دخول

یکی از سوالاتی که خانم های جوان ممکن است در ذهن داشته باشند و از متخصص زنان بپرسند این است که ایا حاملگی...

سونوگرافی واژینال در کرج

سونوگرافی واژینال در کرج

در حال حاضر برای تشخیص بیماری ها و یا بررسی جنین در دوران حاملگی از انواع سونوگرافی استفاده می شود....

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *