خانه » جراحی هودکتومی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی هودکتومی

نام دیگر هودکتومی (Hoodectomy)، جراحی زیبایی کلیتوریس است. هودکتومی یکی از جراحی های زیبایی واژن است که توسط جراحان زیبایی زنان انجام می شود. این جراحی علاوه بر زیبا سازی ظاهر واژن می تواند تعدادی از مشکلات خانم ها در رابطه با کلیتوریس را نیز برطرف کند. جراحی هودکتومی چیست و چگونه انجام می شود؟ هزینه عمل هودکتومی چه قدر است؟ تفاوت هودکتومی و کلیتوروپلاستی چیست؟ به منظور آشنایی بیشتر با جراحی زیبایی کلیتوریس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کلیتوریس چیست و در کجا قرار دارد؟

بخش خارجی ناحیه تناسلی بانوان از بخش های مختلفی مانند کلیتوریس، لابیاماژور و لابیامینور تشکیل شده است. لابیاماژور همان بخشی است که موهای زائد بر روی آن قرار دارد. لابیامینور ناحیه کوچک لابیا است که از بالا به یکدیگر متصل می شوند که نام این بخش کلیتوریس است.

کلیتوریس ناحیه ای است که تعداد زیادی عروق خونی و اعصاب حسی در آن وجود دارد. این ناحیه در ارضای جنسی خانم ها نقش مهمی را ایفا می کند. بر روی کلیتوریس پوستی وجود دارد که با نام کلیتورال هود شناخته می شود. این ناحیه در بعضی خانم ها بسیار ظریف و در برخی دیگر با توجه به شرایط مختلف بزرگ و پر از چین است. این چین و چروک ها در میل جنسی و همچنین ظاهر بسیار تاثیرگذار است و حتی گاهی باعث به وجود آمدن مشکلات بهداشتی می شود.

کلیتوریس

علل بزرگی کلاهک کلیتوریس چیست؟

دلایل مختلفی باعث بزرگی کلاهک کلیتوریس می شود. برای مثال بزرگی کلیتوریس می تواند زمینه ارثی داشته باشد و یا گاهی ترشح هورمون استروژن و پروژسترون در دوران بلوغ می تواند باعث بزرگ شدن لابیامینور و رشد بافت کلیتوریس شود. همچنین، مصرف دارو های آندروژنی، دارو های هورمونی و تزریق آمپول های بدنسازی نیز می تواند باعث بزرگی این ناحیه شود.

جراحی هودکتومی چیست؟

جراحی هودکتومی عملی است که در آن اندازه و طول بافت پوشاننده کلیتوریس (کلیتورال هود) را تغییر می دهند تا فرد حس بهتری در رابطه جنسی داشته باشد. همچنین، فرد هنگام انجام فعالیت های روزانه احساس درد و حساسیت نداشته باشد. معمولا در جراحی زیبایی کلیتوریس هیچ تغییری بر روی بافت ناحیه کلیتوریس دانجام نمی شود، زیرا این ناحیه بسیار حساس بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر این جراحی توسط پزشک متخصص انجام شود می توان از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کرد.

هودکتومی

مدت زمان انجام جراحی هودکتومی

مدت زمان جراحی کلیتوریس با توجه به کاری که قرار است بر روی اندام تناسلی انجام شود، دقت و مهارت جراح متفاوت است، اما معمولا بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول میکشد. گاهی ممکن است این جراحی به صورت همزمان با سایر جراحی ها انجام شود که در نتیجه باعث افزایش زمان جراحی خواهد شد.

تفاوت هودکتومی با لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یک روش جراحی با هدف کاهش اندازه لابیاها است که به دلایل مختلف مانند زایمان، افزایش سن، فعالیت جنسی و ژنتیک بزرگ شده اند، انجام می شود. بسیاری از زنانی که از بزرگی لابیا رنج می برند، در ورزش، بهداشت، عفونت های دستگاه ادراری، فعالیت جنسی و سایر فعالیت های بدنی دچار مشکل می شوند. این درحالی است که هودکتومی تنها به به منظور برداشتن پوست اضافی اطراف کلیتوریس انجام می شود. البته لازم به ذکر است که عمل جراحی زیبایی کلیتوریس ممکن است به طور همزمان با لابیاپلاستی انجام شود.

تفاوت هودکتومی و کلیتوروپلاستی چیست؟

در کلیتوروپلاستی بخشی از کلیتوریس بیمار برداشته و کوچکتر می شود. در حالی که در هودکتومی، پوست این ناحیه یا همان کلاهک کلیتورال خارج کرده و آن را کوچکتر می کنند. برخی از افراد برای بهبود ظاهر و حساسیت کلیتوریس که بیش از حد بزرگ شده است، عمل کلیتوروپلاستی انجام می دهند. شایان ذکر است که یک کلیتوریس بسیار بزرگ معمولا بیرون زده است و باعث ناراحتی می شود. برای زنان ترنس، کلیتوروپلاستی بخشی از جراحی تایید جنسیت است و پزشکان متخصص از بافت موجود یک فرد برای ایجاد کلیتوریس استفاده می کنند. همچنین، جراحی کلیتوروپلاستی برای اصلاح آسیب ناشی از ختنه کردن زنان انجام می دهند. این شکل از ختنه زنان هنوز در بخش‌هایی از جنوب صحرای آفریقا، کشورهای عربی، آسیا و سایر مناطق انجام می‌شود. کلیتوروپلاستی آسیب را اصلاح می کند و درجاتی از حساسیت را به آن ناحیه باز می گرداند.

تفاوت هودکتومی با ختنه زنان

همان طور که بالا اشاره شد، ختنه زنان در برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی مانند کشورهای عربی وجود دارد. گاها به اشتباه عمل هودکتومی را همان ختنه زنان می دانند، اما ختنه با جراحی زیبایی کلیتوریس متفاوت است. در ختنه زنان، بافت کلیتوریس و یا پوست آن به طور کامل برداشته و بریده می شود. در حالی که جراحی هودکتومی به بافت کلیتوریس آسیبی وارد نشده و تنها تغییراتی در ناحیه پوست کلیتوریس به منظور زیبایی و بهبود وضعیت این ناحیه انجام می شود.

جراحی های زیبایی همزمان با هودکتومی

همزمان با جراحی هودکتومی می توان به انجام جراحی های دیگری نیز پرداخت. از جمله جراحی هایی که می توان همزمان با هودکتومی پرداخت عبارتند از:

 • لابیاپلاستی: از رایج ترین جراحی هایی که با عمل زیبایی کلیتوریس انجام می شود، لابیاپلاستی است که در آن بخشی از بافت لابیامینور ها که بزرگ و نامتقارن است برداشته می شود.
 • تنگ کردن واژن: این جراحی در اتاق عمل انجام می شود. جراح زنان ابتدا جراحی مربوط به ناحیه داخلی را انجام می دهد سپس به سراغ جراحی هودکتومی می رود.
 • تزریق چربی به لابیا: می توان سه جراحی لابیاپلاستی، هودکتومی و تزریق چربی را به صورت همزمان انجام داد تا نتیجه ای بسیار زیبا و مطلوب حاصل شود.

عمل ترمیمی هودکتومی

گاهی مشکل فرد پس از جراحی اولیه برطرف نمی شود و یا حتی گاهی فرد دچار چسبندگی می شود که در این صورت نیاز به جراحی ترمیمی وجود دارد. برای انجام جراحی ترمیمی لازم است به یک پزشک با تجربه و متخصص مراجعه کنید و از او مشورت بخواهید. در صورتی که پزشک  نیازی به جراحی ترمیم احساس نکرد، بهتر است برای این کار پافشاری نکنید.

سن مناسب جراحی زیبایی کلیتوریس

برای انجام تمامی جراحی های زیبایی لازم است فرد از نظری جسمی و روحی به سن مناسبی برسد که آمادگی کامل داشته باشد. معمولا برای این نوع جراحی ها سن بالای ۱۸ سال و پس از اتمام بلوغ سن مناسبی خواهد بود.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی کلیتوریس

همان طور که اشاره شد این ناحیه و جراحی بر روی آن بسیار حساس است، بنابراین مراقبت های بعد از آن نیز از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و می تواند در نتیجه جراحی تاثیر گذار باشد. اگر مراقبت های بعد از جراحی به خوبی رعایت نشود، ممکن است ناحیه متورم شده و حدود یک هفته به همان صورت باقی بماند. اگر این جراحی با سایر جراحی ها نیز همزمان انجام شود نیز به مراقبت های بیشتری نیاز دارد. نکاتی که شما بید بعد از این جراحی رعایت کنید عبارتند از:

 1. تا دو روز اول استراحت مطلق داشته باشد.
 2. تا یک ماه پس از جراحی از انجام فعالیت های سنگین و ورزش خودداری کنید.
 3. تا یک ماه در وان ننشینید و به استخر نروید.
 4. تا مدتی از مصرف غذاهای چرب و تند اجتناب کنید.
 5. برای جلوگیری از یبوست، میوه و سبزیجات میل کنید.
 6. تا دو ماه و پس از بهبودی کامل فعالیت جنسی نداشته باشید.
 7. بعد از جراحی بلافاصله رانندگی نکنید.
 8. پماد هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید.
 9. تا مدتی به صورت طولانی مدت ننشینید.

پس از بهبودی کامل فرد می تواند تمامی فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد و دچار هیچ مشکلی نخواهد شد. این جراحی باعث افزایش و بهبود میل جنسی می شود و تصور این که حس جنسی از بین رفته کاملا غلط است.

دلایل انجام عمل زیبایی کلیتوریس

• تسریع در رسیدن به اوج لذت جنسی
• امکان رسیدن به چندین ارگاسم در رابطه جنسی
• زیبایی ظاهری
• احساس راحتی بیشتر در هنگام پوشیدن لباس های تنگ 

چه کسانی کاندیدای عمل زیبایی کلیتوریس هستند؟

اگر شما یکی از علائم زیر را دارید، کاندیدای مناسبی برای عمل زیبایی کلیتوریس خواهید بود:

 • افرادی که به دلیل پوست اضافی در ناحیه کلیتوریس دچار کاهش میل جنسی شدند.
 • افرادی که از ظاهر کلاهک کلیتوریس ناراضی هستند.
 • افرادی که در هنگام پوشیدن لباس های تنگ احساس ناراحتی را تجربه می کنند.
 • افرادی که در تحریک جنسی و رسیدن به ارگاسم مشکل دارند.
کاندیدای عمل زیبایی کلیتوریس

عوارض عمل هودوپلاستی  

این جراحی همانند سایر جراحی ها عوارضی به همراه دارد که با انتخاب جراح خوب به حداقل می رسد. برخی از عوامل خطر که در این جراحی نقش دارند به شرح زیر است:

 • برداشتن بافت بیش از حد کلیتوریس
 • خونریزی
 • عفونت
 • ایجاد زخم
 • کاهش احساس کلیتوریس

هزینه جراحی زیبایی کلیتوریس

هزینه جراحی هودکتومی به عوامل مختلفی مانند محل انجام عمل جراحی (بیمارستان، کلینیک یا مطب)، دستمزد جراح و نوع تکنیک ها بستگی دارد. برای مثال هزینه انجام جراحی در بیمارستان بیشتر از مطب شخصی پزشک خواهد بود. لازم به ذکر است انجام این عمل به طور همزمان با دیگر جراحی های زیبایی واژن در تعیین قیمت نهایی تاثیر بسزایی دارد.

کلام آخر

هودکتومی یکی از جراحی های زیبایی واژن است که با هدف کوچک کردن و برداشتن پوست اضافی روی کلیتوریس انجام می شود. پوست روی این ناحیه که کلیتورال هود نامیده می شود، بخش کلیتوریس را که بسیار حساس است می پوشاند و از آن محافظت می کند. اما در برخی از زنان بیش از حد بزرگ شده و سبب تحریک و ناراحتی می شود. این عمل ممکن است با دیگر جراحی های زیبایی واژن مانند تنگ کردن واژن، لابیاپلاستی و تزریق فیلر صورت گیرد. در پایان باید به این نکته اشاره کنم که به دلیل حساسیت ناحیه کلیتوریس، این عمل باید توسط متخصص زنان باتجربه انجام شود تا از بروز عوارض جانبی این عمل جلوگیری شود. بنابراین اگر قصد عمل زیبایی کلیتوریس را دارید، توصیه می شود به بهترین متخصص زنان و زایمان با مهارت بالا مراجعه کنید.

سوالات متداول

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن یک روش زیبایی برای زنان است. این پرکننده‌های مخصوص به لب‌های خارجی واژن (لابیا) حجم می‌دهد...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *