خانه » درمان فیبروم رحم در کرج
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان فیبروم رحم در کرج

درمان فیبروم رحم چگونه امکان پذیر است؟ آیا می دانید فیبروم رحم چیست و چگونه ایجاد می شود؟ بهترین متخصص برای درمان فیبروم رحم در کرج به شما در این زمینه چه مواردی را توصیه می کند؟ فیبروم رحم چقدر جدی است؟ با آنکه اکثرا فیبروم های رحمی خطرناک نیستند، اما می توانند باعث ناراحتی شوند و ممکن است منجر به عوارضی مانند کم خونی شوند که باعث خستگی ناشی از دست دادن شدید خون می شود. در این مقاله از سایت دکتر فاطمه فیروزی قصد داریم در ارتباط با این اختلال، علائم آن و هر آنچه نیاز است در اینباره بدانید، بپردازیم.

علت ایجاد فیبروم رحم چیست؟

در ابتدا شاید این سوال برایتان مطرح شود که این اختلال به چه علت ایجاد می شود؟ با آنکه فیبروم ها تقریبا شایع هستند اما علت اصلی ایجاد آن مشخص نیست و گمان می رود علت ایجاد آن اختلالات هورمونی باشد. اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، درواقع ایجاد تغییرات ژنتیکی در بسیاری از سلول ها، باعث ایجاد فیبروم هایی می شود که با سلول های عضلانی معمولی رحم متفاوت است. به نظر می رسد هورمون های استروژن و پروژسترون، دو هورمونی که رشد پوشش رحم را در طول هر سیکل قاعدگی در آمادگی برای بارداری تحریک می کنند، باعث رشد فیبروم ها می شوند.

درمان فیبروم رحم

شایع ترین علائم ایجاد فیبروم رحم چیست؟

برخی از شایع ترین علائم فیبروم رحم شامل موارد زیر است:

  • دوره های سنگین یا پریودهای دردناک
  • درد شکم
  • درد پایین کمر
  • نیاز مکرر به ادرار کردن
  • یبوست
  • درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی
  • لکه بینی

به صورت کلی هرگونه تغییر در سیکل قاعدگی و یا درد زیاد در هنگام پریود ممکن است نشان دهنده مشکلات زنان باشد.

درمان فیبروم رحم

اگر فیبروم کوچک دارید و یا می خواهید از این اختلال جلوگیری کنید، به شما توصیه می کنیم با حفظ وزن سالم و همچنین انجام معاینات روتین و منظم این اقدام را انجام دهید. درمان های فیبروم رحم شامل درمان های جراحی و درمان های غیر جراحی می شود. درمان برای هر فرد با توجه به وضعیت سلامت و فاکتوهایی نظیر سن، شرایط باروری و مواردی از این قبیل بررسی می شود. متداول ترین درمان هایی که در این زمینه انجام می شود، می توان به موارد زیر اشاه کرد:

  • درمان هایی دارویی نظیر استفاده از قرص های ضد بارداری
  • استفاده از درمان های جر احی (هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، لاپاراتومی یا میومکتومی)
  • استفاده از IUD

آیا در اقدامات جراحی رحم نیز برداشته می شود؟

در برخی از اقدامات جراحی نظیرمیومکتومی رحم حفظ می ششود و بعد از جراحی برای باروری مشکلی ایجاد نمی کند. اما در برخی دیگر از اقدامات ممکن است رحم نیز خارج شود. بنابراین برای زنانی که علائم فیبروم دارند و می خواهند در آینده بچه دار شوند، میومکتومی بهترین گزینه درمانی است. اما توجه داشته باشید در صورت درمان با آنکه این اختلال از بین می رود، اما مجددا احتمال ایجاد فیبروم وجود دارد.  

علائم فیبروم رحم

آیا فیبروم رحم در همه موارد نیاز به درمان دارد؟

در صورت عدم درمان، فیبروم ها هم از نظر اندازه و هم از نظر تعداد می توانند به رشد خود ادامه دهند. با زمانی که این فیبروم ها از نظر تعداد و یا رشد اندازه در رحم گسترش یابند، علائم بدتر می شود و همچنین درد افزایش می یابد. خونریزی شدیدتر می شود و ممکن است با گرفتگی شدید همراه باشد. بنابراین در هر صورتی نیاز به انجام راهکارهای درمانی لازم در خصوص برطرف کردن این اختلال وجود دارد.

آیا کیست همان فیبروم است؟

آیا کیست رحم و فیروم رحم یکی است؟ خیر کیست ها مربوط به تخمدان می شود و انواع مختلفی دارد. کیست های آندومتریوز و کیست درموئید نیز از انواع مختلف کیست های تخمدان هستند. برخی از کیست های تخمدان حتی امکان سرطانی شدن را دارند.

فیبروم ها توپ های گوشتی از جنس رحم هستند که در بافت خود رحم رشد می کنند و می توانند باعث افزایش میزان خونریزی شوند. شاید فیبروم رحم تحت نام های میوم و دیومیوم نیز شناخته می شود. فیبروم ها بسته به موقعیتشان در رحم به نواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

سوالات متداول

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه نیازمند انجام چه اقداماتی است؟ عفونت مثانه یکی از مشکلات شایع در سیستم ادراری است که...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *