خانه » درمان کیست تخمدان در کرج
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان کیست تخمدان در کرج

چه درمانی برای کیست تخمدان وجود دارد؟ آیا بارداری در صورت وجود کیست تخمدان امکان پذیر است؟ در این مقاله به بررسی این بیماری شایع در بین زنان می‌پردازیم و به سوالات مطرح شده پاسخ می‌دهیم. اگر در رابطه با این بیماری کنجکاو هستید و یا فکر می کنید که به آن دچار شده اید در ادامه همراه ما باشید.

کیست تخمدان در حقیقت توده ای است که روی تخمدان رشد کرده و اغلب موارد غیر سرطانی است، بیشتر بانوانی که مبتلا به کیست تخمدان هستند، در طول ابتلا به این بیماری هیچ علائمی را تجربه نمی کنند، اما برخی از افراد به دلیل نوع کیست تخمدان و عوامل دیگر ممکن است علائمی همچون درد و خونریزی شدید را تجربه کنند، اما مسئله ی مهم آن است که بانوان برای درمان به موقع، سریعا به متخصص زنان خوب مراجعه نمایند تا درمان به زودی انجام شود.

کیست تخمدان چیست؟

قبل از آن که درباره نحوه تشخیص و درمان این بیماری بدانیم، بهتر است خود بیماری کیست تخمدان را بشانسیم. کیست تخمدان چه نوع بیماری است ؟ در بدن چه تغییراتی به وجود می آورد؟ ادامه مطلب را با ما همراه باشید

در آناتومی بدن زنان در هر دو طرف رحم تخمدان ها وجود دارند و که  عمل تخمک گذاری را انجام می دهند و این تخمک ها در دوره عادت ماهیانه آزاد می‌شود. زمانی که درون تخمدان ها یا روی آن ها کیسه ای پر از مایع رشد می کنند، فرد به کیست تخمدان مبتلا می شود.

در واقع خیلی از این کیست ها بی خطر بوده و بسیاری از زنان ممکن است در طول زندگی این بیماری و اختلال را تجربه کنند اما همانطور که گفته شد اکثر افراد هیچگونه علائمی را تجربه نمی کنند و با عقب افتادن دوره های قاعدگی و یا چکاب های دوره ای، به وجود کیست تخمدان پی می برند.

دلایل ابتلا به کیست تخمدان

چه دلیلی باعث می شود تا زنان به این بیماری شایع دچار شوند؟ این بیماری که بیشتر در سیکل قاعدگی اتفاق می افتد؛ به این سبب است در طول تخمک گذاری، فولیکول ها به جای پاره شدن و آزاد کردن تخمک، مایعات را داخل خودشان ذخیره می کنند یا تخمک را آزاد می کنند اما پس از آن کیسه اش حل نمی شود. زمانی که کیسه فولیکول حل نشود بسته شده و با خون و سایر مایعات پر می شود و نوع دیگری از کیست را به وجود می آورد.

بیشتر بخوانید: از لابیاپلاستی چه می دانید؟

علائم کیست های بزرگ

اغلب کیست های کوچک فاقد علامت هستند، کیست های بزرگ ممکن است علائمی را در فرد به وجود بیاورد از جمله:

 • درد در ناحیه ی کمر و یا لگن
 • احساس پر بودن شکم بیشتر در ناحیه ی تحتانی شکم
 • درد هنگام مقاربت
 • دوره های قاعدگی همراه با درد شدید
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
بنر-مشاوره

انواع کیست تخمدان

در رابطه با انواع کیست تخمدان باید گفت که تقریبا دو نوع کیست تخمدان شایع وجود دارد. کیست تخمدان عملکردی و کیست تخمدان پاتولوژیک


کیست تخمدان عملکردی: خود این کیست به  دو نوع تقسیم می شود و شایع ترین نوع کیست است. در این نوع کیست ها شما بیمار معمولا درد خاصی را احساس نمی کند و خود به خود پس از گذشت چند دوره از سیکل قاعدگی از بین خواهد رفت. همچنین در این سیکل ها جایی برای نگرانی وجود ندارد و بی خطر هستند

کیست های پاتولوژیک: این کیست ها که باعث بروز بیماری می شود و بهترین راه برای درمان آن جراحی است؛ در دو نوع خوش خیم و بدخیم وجود دارند. نوع خوش‌خیم آن، کیست های آندومتریوز، شکلاتی یا خون است و نوعی کیست که با عنوان های کیست های درموئید یا تراتوما شناخته می شود.

کیست های درموئید

این کیست ها به کیست های مویی معروف هستند و ممکن است که داخل‌شان مو، چربی، استخوان یا غضروف دیده شود. همین امر باعث می شود که به درمان دارویی پاسخ ندهند و با جراحی درمان انجام گیرد. این جراحی بهتر است که توسط لاپارسکوپی انجام شود (با یک دوربین کوچک و وسایلی که از طریق سوراخ های نیم سانتی بر روی بدن ایجاد می شود کیست ها خارج می‌گردند). این کیست ها اگر عمل نشوند احتمال پیچ خوردن دارند که باعث بروز شرایط حاد می شوند.

پس از عمل جراحی نیز، ممکن است تا ده درصد امکان عود کیست ها وجود داشته باشد. بنابراین به بیماران پیشنهاد می شود که حتی پس از عمل هم هر چند وقت یکبار کنترل داشته باشند و اگر لازم شد برای سونوگرافی اقدام کنند تا عود این بیماری را کنترل شود.

آیا امکان بارداری در صورت ابتلا به کیست تخمدان وجود دارد؟

 برای پاسخ به این سوال بهتر است که حتما به بهترین متخصص زنان در کرج مراجعه کنید تا او با معاینه شما در رابطه به وضعیت کیست‌تان اطلاعات لازم را بدهد، اما اگر کیست شما از نوع بدخیم نباشد و اندازه ای کوچک داشته باشد، مشکلی در بارداری نخواهید داشت؛ اما کیست هایی هستند که باعث بروز مشکلاتی نظیر فشار و درد می شوند. در صورت ابتلا به این کیست ها بهترین کار در ابتدا درمان آن‌ها است و پس از آن می‌توانید برای بارداری اقدام کنید.

درمان سریع کیست تخمدان

برخی از افراد گمان می کنند کیست تخمدان دارند و یا طی چکاب های دوره ای متوجه آن شده اند، با صراحت بیان می شود که به هیچ وجه درمان های سرخود و خانگی انجام نداده و حتما سریعا به متخصص زنان خوب مراجعه نمایند.

چه زمانی برای تشخیص کیست تخمدان به دکتر مراجعه کنیم؟

افرادی که کیست تخمدان دارند، اگر دچار درد یا خونریزی شدید شدند، ممکن است تخمدان تخریب شده و یا آسیب ببیند و یا کیست دچار پارگی شده باشد، در این مواقع توصیه می شود سریعا و به صورت اورژانسی به پزشک یا بیمارستان مراجعه نمایید.

نحوه تشخیص کیست تخمدان

نحوه شناسایی و تشخیص کیست تخمدان باتوجه به اندازه و نوع آن ممکن است کمی متفاوت باشد، اما در اکثر مواقع، در معاینه لگن و سونوگرافی تشخیص داده می شود.

عوارض کیست تخمدان

نحوه درمان کیست تخمدان

به طور قطع نمی توان روش درمانی ثابت و مشخصی را برای درمان کیست تخمدان نام برد، زیرا نحوه درمان کیست تخمدان به عوامل گوناگونی بستگی دارد از جمله:

 • میزان گسترش کیست
 • اندازه کیست تخمدان
 • سن بیمار
 • وضعیت سلامتی و جسمانی بیمار و..

توصیه های درمانی کیست تخمدان

 • گاهی اوقات برای درمان دقیق کیست تخمدان نیاز است بیمار طی فواصل زمانی مشخص، سونوگرافی و روش های تشخیصی دیگر را انجام دهد تا پزشک از روند بیماری اطلاع یابد.
 • در برخی مواقع پزشک داروهای ضد بارداری به منظور درمان کیست تخمدان تجویز می کند.
 • در نهایت ممکن است برای درمان کیست تخمدان، نیاز به جراحی باشدو جراحی لاپاروسکوپی ارجح است.
  به طور کلی افرادی که مبتلا به بیماری پلی کیستیک هستند، توصیه می شود برای بررسی و معاینه در دوره های مشخص زمانی به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند و وزن خود را در حالت متعادل نگه داشته و به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشند و اگر پزشک دارویی و یا انجام سونوگرافی را تجویز کرده، حتما موارد گفته شده را انجام دهند.

کلام آخر

به‌صورت کلی کیست‌ها عارضه های شایع هستند که در بسیاری از زنان بروز می کند و دوره زمانی مشخصی ندارد. در صورت ابتلا به کیست تخمدان آرامش خود را حفظ کنید زیرا اغلب آن ها بی خطر هستند. سعی کنید به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و برای درمان اقدامات لازم را آغاز کنید.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه نیازمند انجام چه اقداماتی است؟ عفونت مثانه یکی از مشکلات شایع در سیستم ادراری است که...

۱ دیدگاه
 1. سپاس فراوان از مطالب بسیار خوب شما. عالی و مفید بود.

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *