خانه » بارداری و زایمان » حقایقی در مورد زایمان بدون درد
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

حقایقی در مورد زایمان بدون درد

زایمان اتفاق مهمی است که تقریباٌ در طول عمر زندگی هر زنی رخ می دهد و بعنوان یک حس ناب و تکرار نشدنی توصیف شده است. بعد از اتمام دوره بارداری زایمان ممکن است به دو روش طبیعی و سزارین انجام شود. درد احساسی است که در تمامی مراحل زندگی انسان وجود داشته است حال این که در خلقت انسانی دیگر که به واسطه زایمان رخ می دهد هم دردی سخت وجود دارد. اغلب خانم ها برای کاهش درد و فشار زایمان روش زایمانی سزارین را انتخاب می کنند غافل از این که روش سوم دیگری هم وجود دارد و آن هم زایمان طبیعی بدون درد است روشی نوین که در این زمینه تحول عظیمی ایجاد کرده است. به منظور آگاهی بخشی های بیشتر در این نوشتار قصد داریم در مورد این عنوان بیشتر توضیح دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید…

زایمان-بدون-درد-در-کرج

زایمان بدون درد چیست؟

با توجه به این که خوشبختانه چند سالی است که در کشور ما این چنین زایمان های بدون دردی انجام می شود، به خانم های بارداری که از زایمان طبیعی وحشت دارند و نمی خواهند درد سختی را هنگام تولد فرزند خود تجربه کنند، این نوید را می دهیم که می توان زایمان بدون درد داشته باشید. به طور کلی تعریفی که از این نوع زایمان وجود دارد این است که انجام هر گونه اقداماتی مانند: استنشاق گاز، محلول های بی حسی اپیدورال، تزریق وریدی آرام بخش ها که به کاهش درد حین زایمان بیانجامد و زایمان را سهل کند و هم چنین به انقباض های رحمی و سطح هوشیاری و ارتباط کلامی بین مادر و فرزند تاثیر منفی نگذارد اطلاق می شود.

شیوه زایمان بدون درد

روش های غیر دارویی انجام زایمان بدون درد عبارت اند از

استفاده از روش روان درمانی یا همان اصطلاح لاتین آن سایکولوژیک که شامل زیر می باشد: هیپنوتیزم، ماساژ، تمرکز با موزیک، گیاه درمانی، طب سوزنی، تحریکات الکترونیکی پوست، ورزش، گرما، آب درمانی، زایمان در آب، انرژی درمانی، همراهی همسر در اتاق زایمان، که این موارد ممکن است برای هر فردی خوب نباشد و لاز باشد پزشک تایید نماید.

روش های دارویی زایمان بدون درد

 • بیهوشی موضعی
 • روش سدیشن
 • بلوک پودندال
 • اپیدورال مداوم با کانتر
 • اسپاینال
 • استنشاق گاز انتونوکس

در این مرحله متخصصین ابتدا با انتخاب هر کدام از این روش ها اقدام به آغاز پروسه زایمان می کنند تا مادر بتواند بدون احساس هیچ گونه درد و ناراحتی فرزند خود را بدنیا آورد. هر کدام از شیوه های مذکور به منظور کاهش درد و آسانی زایمان به کار گرفته می شود و علاوه بر به کارگیری آن ها باید از مدت ها قبل مادر با جلسات حضوری ارتباط کافی را با پزشک خود برقرار کند و با تمرین و آموزه های مهم از لحاظ روحی و جسمی آمادگی های لازمه را داشته باشد.

فوائد زایمان بدون درد

 • احساس هیچ گونه درد و ناراحتی در حین زایمان اثرات سوئی بر روی سلامتی مادر و جنین ندارد.
 • واکنش الرژیک یا تداخل دارویی ندارد.
 • میزان واکنش های دارویی بیهوشی را بعد از زایمان می توان کنترل کرد.
 • مادر در طول بازه ی زمانی زایمان می تواند کاملا هوشیارانه و بیدار باشد و انقباضات  رحم را احساس کند و در این حین استراحت کند و انرژی لازمه برای تولد نوزاد را داشته باشد.
 • حتی اگر نیازی به عمل سزارین باشد باز هم از طریق کانتر داروی بیشتری به مادر تزریق می شود.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای زایمان بدون درد هستند؟

هر مادری که بارداری های پر خطری داشته باشند و با تزریق داروهای بی حسی امکان بروز عوارض بیش از پیش باشد به عنوان فردی که بتواند زایمان بدون درد را تجربه کند پذیرفته نیست و باید در مورد نوع و روش انجام زایمان خود با متخصصین این حوزه درمانی مشورت کند و با راهنمایی لازمه این کار را انجام دهد.

موارد منع استفاده از روش های دارویی زایمان بدون درد

خانم های که از اختلالات انعقادی رنج می برند و خونریزی های غیر قابل کنترل را تجربه کرده اند نمی توانند از روشهای اپیدورال و اسپاینال استفاده کنند و باید این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارند.

پایین بودن تعداد پلاکت های خونی مادر هم یکی از عواملی است که امکان استفاده از دارو های فوق را به پزشک نمی دهد.

کم فشاری خون، وجود ناهنجاری در ستون فقرات، بالا بودن فشار مغزی، وجود عفونت در محل تزریق مواد بی حس کننده، همگی شرایطی را فراهم می کند که مادر صرفاٌ بتواند از راه های دیگری برای کاهش درد حین زایمان خود بهره مند شود.

معایب زایمان بدون درد

بدیهی است هر روش درمانی که فوائد بسیاری هم  داشته باشد باز هم ممکن است معایبی به همراه داشته باشد البته این روش با علم بر مزایا و معایب آن انتخاب می شود و مزایای آن بیش از معایب ان است و در ادامه به برخی از معایب بسیار جزئی ان اشاره خواهیم کرد.

در برخی از موارد به دلیل عدم انتخابی صحیح برای پزشک و تیم پزشکی در محل بیمارستان ممکن است، روند کاهش درد نا هماهنگ باشد.

در موارد بسیار نادر ممکن است تزریق این دارو های برای مادر عوارضی همچون: فشار بر روی قفسه سینه، تنفس سخت، تب و لرز را به دنبال داشته باشد.

جمع بندی مبحث زایمان بدون درد

به شما پیشنهاد می کنیم برای بهرمندی از مزایا این روش از بهترین متخصص زنان و زایمان در کرج و متخصصین رواندرمانی مشاوره های لازمه را دریافت کنید سپس اقدام به انجام چنین کاری کنید زیرا زایمان پروسه ی بسیار حساس و مهم برای حفظ سلامتی مادر و فرزند تلقی می شود.

(Visited 172 times, 1 visits today)
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک