خانه » بارداری و زایمان » سونوگرافی واژینال در کرج
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سونوگرافی واژینال در کرج

در حال حاضر برای تشخیص بیماری ها و یا بررسی جنین در دوران حاملگی از انواع سونوگرافی استفاده می شود. سونوگرافی واژینال و سونوگرافی شکمی از مهمترین انواع سونوگرافی در حیطه تشخیص بیماری ها و ارزیابی سلامت جنین به شمار می آیند.

شاید تا کنون نام سونورگرافی واژینال را نشنیده باشید و یا به تازگی تجویز انجام آن را از پزشک خود دریافت کرده اید. قطعا آنچه شما را به این مطلب رسانده است کنجکاوی در چگونگی انجام این نوع سونوگرافی است.در ابتدا تعریفی خواهیم داشت از هر دو نوع سونوگرافی و موارد استفاده از آن ها را نیز مورد برسی قرار خواهیم داد.

سونوگرافی واژِینال و سونوگرافی شکمی

در ابتدا بهتر است بدانید در سونوگرافی به جای استفاده از اشعه و تابش پرتو از امواج صوتی استفاده می شود. این امواج تصویری لحظه ای و یا به شکل متحرک از اندام داخلی را ایجاد خواهند کرد. برای انجام سونوگرافی رادیولوژیست که متخصص در این امر است ابتدا ژل لوبریکانتی را روی سطح شکم ریخته تا از اصطکات برخود دستگاه سونوگرافی با بدن جلوگیری شود. در ادامه وی با حرکت دادن مبدل دستگاه امواج صوتی را به داخل اندام می فرستد. در نهایت انعکاس این امواج تصاویری را روی کامپیوتر این دستگاه ایجاد کرده تا متخصص بتواند نواحی داخلی را به خوبی مشاهده کند.

در سونوگرافی واژینال که نوعی از سونوگرافی لگن به شمار می آید پزشک پروب را به داخل واژن هدایت می کند از این طریق می تواند بیماری های نواحی لگن، رحم، لوله های رحمی، تخمدان ها و دهانه رحم را به خوبی بررسی کند. تفاوت این نوع سونوگرافی با سونوگرافی شکمی این است که به جای اینکه دستگاه پروب روی بدن بیمار قرار گیرد به میزان 5 الی 8 سانتی متر به داخل واژن وارد می شود. لازم به ذکر است که مدت زمان این راه تشخیصی ۱۰ تا ۲۰ دقیقه خواهد بود. از این سونوگرافی می توان به جای سونوگرافی شکمی نیز استفاده کرد.

موارد استفاده از سونوگرافی شکمی و واژینال

از سونوگرافی شکمی برای بررسی موارد زیر استفاده خواهد شد:

 • کنترل بارداری
 • تشخیص کیست تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • ارزیابی مشکلات دیواره رحم ( آندومتر)
 • تشخیص و بررسی علل ناباروری
 • تشخیص برخی سرطان های ناحیه شکم و لگن
لازم به ذکر است سونوگرافی واژِینال و سونوگرافی شکمی بی خطر بوده و عوارضی را در پی نخواهد داشت.

موارد استفاده از سونوگرافی واژینال:

 • تشخیص بیماری های لگن و شکم
 • علت یابی خونریزی های غیر طبیعی واژن
 • تشخیص علل درد در ناحیه لگن
 • علل بروز ناباروری
 • تشخیص کیست تخمدان و یا فیبروم های رحمی
 • تعیین محل جایگذاری IUD

موارد استفاده از سونوگرافی واژینال در بارداری

 • بررسی و کنترل ضربان قلب جنین
 • بررسی مشکلات دهانه رحم مانند و ارزیابی احتمالی بروز برخی مشکلات مانند: سقط جنین و یا زایمان زودرس
 • بررسی و ارزیابی ناهنجاری های جفت
 • تشخیص و علت یابی خونریزی های غیر طبیعی در بارداری
 • تشخیص بروز احتمالی سقط جنین
 • تایید حاملگی زودرس
 • تشخیص بارداری های دوقلویی و چند قلویی

آمادگی های قبل از انجام سونوگرافی شکمی و سونوگرافی واژینال

برای هر کدام از این دو نوع سونوگرافی متخصص ممکن است توصیه های متفاوتی را به بیمار ارائه دهد.

در سونوگرافی شکمی احتمالا نوشیدن آب برای پر شدن مثانه توصیه خواهد شد تا بتوان تصاویر واضحی از درون شکم بدست آورد. اما این توصیه برای انجام سونوگرافی واژینال به بیمار داده نخواهد شد. برای سونوگرافی لازم است که بیمار از پوشیدن لباس های جذب خودداری کند.

به یاد داشته باشید در صورت قرار داشتن در دوران قاعدگی برای انجام سونوگرافی واژینال می بایست قبل از انجام سونوگرافی تامپون خود را خارج کنید.

آیا انجام سونوگرافی شکمی و یا واژِینال عوارضی را به همراه خواهد داشت؟

در سونوگرافی شکمی که هیچ گونه عارضه ای وجود ندارد و تنها ممکن است فشار ناشی از دستگاه درد ناچیزی را ایجاد کند.

اما در خصوص سونوگرافی واژینال ممکن است بیمار درد بیشتری مانند درد هنگام انجام تست پاپ اسمیر را تجربه کند. اما عارضه جدی دیگری برای این سونوگرافی نیز گزارش نشده است. البته اگر درد ناشی از ورود پروب به داخل واژن ادامه دار باشد باید این مورد را با پزشک در میان گذارید.

ممکن است برخی بانوان در دوران بارداری به سونوگرافی واژِینال نیاز پیدا کنند، در این خصوص نیز باید بیان کنیم که این سونوگرافی نمی تواند خطری را برای جنین یا مادر ایجاد کند.

سخن پایانی

انجام سونوگرافی تنها در دوران بارداری توصیه نمی شود، گاها برخی بانوان به دلیل ابتلا به برخی بیماری ها نیازمند استفاده از راه های تشخیصی مانند سونوگرافی هستند. انجام سونوگرافی کمک می کند بیماری احتمالی تشخیص داده شده و یا در دوران بارداری امکان بررسی سلامت جنین ایجادخواهد داد.

مهمترین نکته در این زمینه مراجعه به بهترین متخصص زنان و پزشکان این حیطه است تا بتوانند با مشاهده تصاویر حاصل از سونوگرافی درست ترین تشخیص را ارائه دهند. بانوان می بایست در صورت بروز بیماری و یا بررسی سلامت جنین از این خدمات بهره مند شوند تا در صورت نیاز بتوانند راه درمانی را به موقع پیش گیرند.

(Visited 547 times, 1 visits today)
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک