خانه » سونوگرافی واژینال در کرج
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سونوگرافی واژینال در کرج

در حال حاضر برای تشخیص بیماری ها و یا بررسی جنین در دوران حاملگی از انواع سونوگرافی استفاده می شود. سونوگرافی واژینال در کرج و سونوگرافی شکمی از مهمترین انواع سونوگرافی در حیطه تشخیص بیماری ها و ارزیابی سلامت جنین به شمار می آیند. شاید تا کنون نام سونوگرافی واژینال را نشنیده باشید و یا به تازگی تجویز انجام آن را از پزشک خود دریافت کرده اید. قطعا آنچه شما را به این مطلب رسانده است کنجکاوی در چگونگی انجام این نوع سونوگرافی است. در ابتدا تعریفی خواهیم داشت از هر دو نوع سونوگرافی و موارد استفاده از آن ها را نیز مورد برسی قرار خواهیم داد. اگر ساکن کرج هستید و به دنبال بهترین متخصص برای سونوگرافی واژینال در کرج هستید حتما تا انتها همراه ما باشید.

سونوگرافی شکمی و واژینال در کرج

سونوگرافی واژینال و سونوگرافی شکمی

در ابتدا بهتر است بدانید در سونوگرافی به جای استفاده از اشعه و تابش پرتو از امواج صوتی استفاده می شود. این امواج تصویری لحظه ای و یا به شکل متحرک از اندام داخلی را ایجاد خواهند کرد. برای انجام سونوگرافی رادیولوژیست که متخصص در این امر است ابتدا ژل لوبریکانتی را روی سطح شکم ریخته تا از اصطکات برخود دستگاه سونوگرافی با بدن جلوگیری شود. در ادامه پزشک با حرکت دادن مبدل دستگاه امواج صوتی را به داخل اندام می فرستد. در نهایت انعکاس این امواج تصاویری را روی کامپیوتر این دستگاه ایجاد کرده تا متخصص بتواند نواحی داخلی را به خوبی مشاهده کند.

در سونوگرافی واژینال که نوعی از سونوگرافی لگن به شمار می آید پزشک پروب را به داخل واژن هدایت می کند از این طریق می تواند بیماری های نواحی لگن، رحم، لوله های رحمی، تخمدان ها و دهانه رحم را به خوبی بررسی کند. تفاوت این نوع سونوگرافی با سونوگرافی شکمی این است که به جای اینکه دستگاه پروب روی بدن بیمار قرار گیرد به میزان ۵ الی ۸ سانتی متر به داخل واژن وارد می شود. لازم به ذکر است که مدت زمان این راه تشخیصی ۱۵تا  30 دقیقه خواهد بود. از این سونوگرافی می توان به جای سونوگرافی شکمی نیز استفاده کرد.

موارد استفاده از سونوگرافی شکمی

از سونوگرافی شکمی برای بررسی موارد زیر استفاده خواهد شد:

لازم به ذکر است سونوگرافی واژِینال و سونوگرافی شکمی بی خطر بوده و عوارضی را در پی نخواهد داشت.

موارد استفاده از سونوگرافی واژینال در کرج

 • تشخیص بیماری های لگن و شکم
 • علت یابی خونریزی های غیر طبیعی واژن
 • تشخیص علل درد در ناحیه لگن
 • علل بروز ناباروری
 • تشخیص کیست تخمدان و یا فیبروم های رحمی
 • تعیین محل جایگذاری IUD

موارد استفاده از سونوگرافی واژینال در بارداری

 • بررسی و کنترل ضربان قلب جنین
 • بررسی مشکلات دهانه رحم مانند و ارزیابی احتمالی بروز برخی مشکلات مانند: سقط جنین و یا زایمان زودرس
 • بررسی و ارزیابی ناهنجاری های جفت
 • تشخیص و علت یابی خونریزی های غیر طبیعی در بارداری
 • تشخیص بروز احتمالی سقط جنین
 • تایید حاملگی زودرس
 • تشخیص بارداری های دوقلویی و چند قلویی

اندام‌های مورد بررسی طی سونوگرافی واژن

ارگان‌های داخلی بدن زنان که طی این سونوگرافی بررسی و ارزیابی می‌شود شامل موارد زیر است:

 • واژن
 • دهانهٔ رحم
 • رحم
 • تخمدان‌ها
 • لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحم

آمادگی های قبل از انجام سونوگرافی شکمی و سونوگرافی واژینال

برای هر کدام از این دو نوع سونوگرافی متخصص ممکن است توصیه های متفاوتی را به بیمار ارائه دهد.

در سونوگرافی شکمی احتمالا نوشیدن آب برای پر شدن مثانه توصیه خواهد شد تا بتوان تصاویر واضحی از درون شکم بدست آورد. اما این توصیه برای انجام سونوگرافی واژینال به بیمار داده نخواهد شد. برای سونوگرافی لازم است که بیمار از پوشیدن لباس های جذب خودداری کند.

در سونوگرافی واژینال باید مثانه خالی باشد زیرا مثانه پر باعث فشار آوردن مثانه به رحم میشود و ممکن است فرایند تشخیص را دچار مشکل کند.

به یاد داشته باشید در صورت قرار داشتن در دوران قاعدگی برای انجام سونوگرافی واژینال می بایست قبل از انجام سونوگرافی تامپون خود را خارج کنید.

نحوه انجام سونوگرافی واژینال در کرج چگونه است؟

برای انجام سونوگرافی واژینال باید روی تخت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید. سپس پزشک دستگاه مبدل سونوگرافی را با یک کاندوم و ژل لیز کننده میپوشاند و وارد واژن میکند و آن را به آرامی میچرخاند. امواج حاصل از دستگاه باعث ایجاد تصاویری از داخل بدن شما روی مانیتور خواهد شد.

آیا انجام سونوگرافی شکمی و یا واژِینال عوارضی را به همراه خواهد داشت؟

در سونوگرافی شکمی که هیچ گونه عارضه ای وجود ندارد و تنها ممکن است فشار ناشی از دستگاه درد ناچیزی را ایجاد کند. اما در خصوص سونوگرافی واژینال ممکن است بیمار درد بیشتری مانند درد هنگام انجام تست پاپ اسمیر را تجربه کند. اما عارضه جدی دیگری برای این سونوگرافی نیز گزارش نشده است. البته اگر درد ناشی از ورود پروب به داخل واژن ادامه دار باشد باید این مورد را با پزشک در میان گذارید. ممکن است برخی بانوان در دوران بارداری به سونوگرافی واژِینال نیاز پیدا کنند، در این خصوص نیز باید بیان کنیم که این سونوگرافی نمی تواند خطری را برای جنین یا مادر ایجاد کند.

سونوگرافی واژینال در کرج

آیا احتمال بروز خطا در نتیجه سونوگرافی واژینال وجود دارد؟

در صورتی که به یک پزشک خوب و متخصص مراجعه کنید احتمال خطا بسیار کاهش میابد با این حال عواملی وجود دارد که ممکن است باعث بروز ایت خطا شود که در زیر به آن اشاره میکنیم:

 • عدم همکاری بیمار با پزشک.
 • پر بودن بیش از حد مثانه و روده.
 • اضافه وزن بیش از حد.
 • زخم‌های موجود در ناحیه تناسلی.

 در صورتی که نتایج به دست آمده صحیح نباشد متخصص دوباره این کار را تکرار خواهد کرد.

سخن پایانی

انجام سونوگرافی تنها در دوران بارداری توصیه نمی شود، گاها برخی بانوان به دلیل ابتلا به برخی بیماری ها نیازمند استفاده از راه های تشخیصی مانند سونوگرافی هستند. انجام سونوگرافی کمک می کند بیماری احتمالی تشخیص داده شده و یا در دوران بارداری امکان بررسی سلامت جنین ایجاد خواهد داد. مهمترین نکته در این زمینه مراجعه به بهترین متخصص زنان در کرج  و پزشکان این حیطه است تا بتوانند با مشاهده تصاویر حاصل از سونوگرافی درست ترین تشخیص را ارائه دهند. بانوان می بایست در صورت بروز بیماری و یا بررسی سلامت جنین از این خدمات بهره مند شوند تا در صورت نیاز بتوانند راه درمانی را به موقع پیش گیرند.

سوالات متداول سونوگرافی ترانس واژینال

آیا سونوگرافی واژینال درد دارد؟

سونوگرافی واژینال به طور کلی با درد همراه نیست فقط ممکن است در حین انجام کار کمی احساس ناراحتی داشته باشید. اگر در حین انجام سونوگرافی ماهیچه خود را منقبض کنید ممکن است کمی احساس درد کنید پس آرامش خود را حفظ کنید و نگران نباشید.

سونوگرافی واژینال چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی این سونوگرافی ۱۵ الی ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید و بعد از انجام آن شما میتوانید به منزل بروید و به کار های روزمره خود بپردازید. درواقع این کار نیاز به بستری و دوره نقاهت ندارد.

آیا سونوگرافی واژینال در بارداری برای سلامتی جنین خطرناک است؟

از آن جایی که در این سونوگرافی از امواج فراصوت برای تولید تصویر استفاده میشود هیچ اشعه ای ندارد و خطری را برای مادر و جنین ایجاد نمیکند.

آیا بعد از انجام این سونوگرافی خونریزی خواهم داشت؟

معمولا بعد از سونوگرافی واژینال خون ریزی اتفاق نمی افتد ولی اگر چند لکه دیدید ممکن است به دلیل پاره شدن جزئی رگ های خونی کوچک در رحم باشد. به دلیل ژل استفاده شده در سونوگرافی ممکن است شما تا ۲۴  ساعت شاهد ترشحات واژن باشید که بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

آیا سونوگرافی ترانس واژینال در پریودی ممکن است؟

بله انجام سونوگرافی در زمان پریودی امکان پذیر است و بر دقت و کیفی تصویر برداری تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان ناباروری با IVF

درمان ناباروری با IVF

راهکار های درمان ناباروری را می دانید؟ درمان ناباروری با IVF چگونه انجام می شود؟ این یکی از روش های درمان...

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی به انجام زایمان بدون استفاده از داروی مسکن و سایر مداخلات پزشکی معمول گفته می‌شود. بدون استفاده...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *