خانه » عمل برداشتن رحم و نکات آن
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

عمل برداشتن رحم و نکات آن

عمل برداشتن رحم به چه علت ایجاد می شود؟ آیا بری همه کسانی که فیبروم رحم دارند، عمل برداشتن رحم الزامی است؟ در این مقاله از سایت دکتر فاطمه فیروزی قصد داریم به این نکته اشاره کنیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که لازم است رحم شما خارج شود. در رابطه با چگونگی این عمل، الزام انجام آن و هر آنچه باید بدانید در ادامه اشاره خواهیم کرد.

به دلیل وجود برخی اختلالات در بانوان برای آن دسته از افرادی که قصد بارداری ندارند، رحم برداشته می شود. عمل برداشتن رحم ممکن است تحت جراحی های مختلفی انجام شود. این جراحی یک عمل سنگین است که نیاز به مراقبت های ویژه ای پس از آن وجود دارد. به این ترتیب لازم است همه نکات را در خصوص مراقبت های بعد آن بخوانید تا به این موارد پی ببرید. متخصص زنان خوب در کرج به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

شیوه انجام جراحی خارج کردن رحم

برای خارج کردن رحم از چه عملی استفاده م شود؟

معمولا برای برداشتن رحم از لاپاراسکوپی هیسترکتومی استفاده می شود. البته ممکن است از روش های دیگر نظیر جراحی باز برای خارج کردن رحم و اندام های تولید مثل بانوان نیز بهره بگیرند. جراحی هیسترکتومی همچنین ممکن است از طریق شکم و یا واژن انجام شود. هیسترکتومی شکمی رایج ‌ترین روش جراحی است و بیش از نیمی از هیسترکتومی‌ها از طریق جراحی باز انجام می‌شوند. به طور کلی انواع این جراحی شامل سه مورد می شود:

 • هیسترکتومی واژینال
 • هیسترکتومی شکمی
 • هیسترکتومی لاپاراسکوپی

درمان فیبروم رحم

در چه زمانی نمی توان هیسترکتومی لاپاراسکوپی انجام داد

انجام جراحی خارج کردن رحم با لاپاراسکوپی ترجیح داده می شود. چرا که در این روش، برش های گسترده در شکم بیمار ایجاد نمی شود.  با این حال در برخی موارد جراحی باز شکمی برای خارج کردن رحم انجام می شود. ازجمله این موقعیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی در حفره شکم وجود داشته باشد
 • اگر روده ها متورم شده باشد
 • اگر جراحی قبلی داشته باشید
 • درصورتی که اندازه رحم بزرگ باشد

در صورتی که پزشک صلاح ببیند به هر دلیلی انجام جراحی باز رحم برای سلامت بیماری بهتر است، از جراحی های باز شکم برای خارج کردن رحم استفاده می شود.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

جراحی خارج کردن رحم چگونه انجام می شود؟

این موضوع بسته به آن دارد که از چه عملی برای خارج کردن رحم شما استفاده شود؟ در هر حال شما لازم است مراحلی را طی کنید. جراحی خارج کردن رحم یک جراحی سنگین است بنابراین تحت بیهوشی انجام می شود. شیوه انجام انواع جراحی های خارج کردن رحم می تواند به شکل زیر باشد:

هیسترکتومی واژینال

برای انجام این جراحی لازم است برشی در بالای واژن شما ایجاد شود. رحم ودهانه رحم در این جراحی از طریق همین برش خارج می شود. بعد از آن لازم است برش ایجاد شده دوخته شود.

لاپاراسکوپی

این جراحی با حداقل میزان برش ها انجام می شود. در طی این جراحی دوربین و ابزار جراحی از طریق برش ها وارد شکم می شود.  این به جراح اجازه می دهد تا اندام های داخلی شما را ببیند. سپس ابزارها از طریق برش‌های کوچک دیگر در شکم یا واژن وارد می‌شوند تا رحم، دهانه رحم و سایر قسمت‌های دستگاه تناسلی شما را خارج کنند.

شیوه جراحی میومکتومی

هیسترکتومی شکمی

در طول هیسترکتومی شکمی، برشی در شکم شما (شکم) ایجاد می شود. یا به صورت افقی در امتداد خط بیکینی شما ایجاد می شود. رحم از طریق ین برش ها برداشته می شود. بعد از اینکه رحم شما برداشته شد، برش را بخیه می زنند.

✔️ برای ارتباط سریع با دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی در کرج می توانید از شماره تماس و آدرس کدر بخش تماس با دکتر استفاده کنید.

همچنین شما عزیزان می توانید در ساعات غیر کاری نام و نام خانوادگی به همراه شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. در اسرع وقت با شما تماش خواهیم گرفت.

نام و نام خانوادگی
شماره تلفن
پیام
پیام شما با موفقیت ارسال شد
متاسفیم! مشکلی در ارسال پیام شما به وجود آمد لطفا دوباره تلاش کنید

خارج کردن رحم به چه منظور تجویز می شود؟

هیسترکتومی برای درمان تعدادی از بیماری ها، از جمله پریودهای سنگین یا دردناک، فیبروم و پرولاپس استفاده می شود. همچنین برای درمان برخس از بیماری ها ممکن است از این روش جراحی استفاده نشود. ممکن است روش های یگر و یا حتی روش های بدون جراحی برای درمان اختلال شما توصیه شود. در صورتی که در آینده قصد بارداری دارید، لازم است پزشک خود را در جریان بگذارید

بعد از عمل جراحی برداشتن رحم چه می شود؟

بعد از جراحی برداشتن رحم در صورتی که شما یائسه نشده اید دیگر نمی توانید پریود شوید. همچنین نخواهید توانست باردار شوید. به دلیل اینکه رحم شما خارج می شود. در  عمل برداشتن رحم ممکن است تخمدان ها و لووه فالوپ هم خارج شوند. در صورتی که فقط رحم خارج شود شما علائم یائسگی را تجربه نخواهید کرد. چرا که تخمدان ها همچنان هورمون های لازم برای بارداری را می سازند. اما در صورتی که تخمدان ها نیز خارج شود، ممکن است سطح هورمون های شما به هم بریزد.

چه بخش هایی در رحم در جراحی برداشته می شود؟

آیا در جراحی خارج کردن رحم، تنها رحم شما خارج می شود؟ ددر طی این راحیممکن است هر کدام از بخش تولید مثل اندام های زنانه اعم از رحم، دهانه رحم، لوله فالوپ و تخمدان ها (یکی از آن ها و یا هر دوی آن ها) و یا حتی بخشی از اندام تناسلی خارج شود. بنابراین هیسترکتومی بسته به آنکه کدام یک از اندام های تولید مثل بانوان برداشته می شود، به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. بعد از جراحی برداشتن رحم شما دیگر عادت ماهیانه نخواهید شد. همچنین بعد از آن دیگر نخواهید توانست بچه دار شوید. بنابراین در جلسه مشاوره قبل ازجراحی هر سواهلی که دارید از پزشک خود بپرسید.

 • برداشتن رحم و دهانه رحم
 • برداشتن قسمت بالایی رحم
 • برداشتن رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها
 • برداشتن رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها، قسمت بالایی واژن و برخی از بافت ها و غدد لنفاوی اطراف

این جراحی معمولا تحت عنوان هیسترکتومی انجام خواهد شد. این جراحی رایج است و گفته می شود بعد از سزارین دومین جراحی رایج در بین زنان است. با بررسی فیبروم های رحم متخصص در نظرر می گیرد که چه مقدار از اندانم های تولید مثلی شما لازم است برداشته شود.

نکات لازم برای عمل برداشتن رحم

دلایل برداشتن رحم چیست؟

با آنکه از عوارض برداشتن رحم سخن گفتیم اما در چه مواردی این جراحی برای شما توصیه می شود؟ خونریزی غیر طبیعی، افتادگی رحم، فیبروم و سرطان از عمده ترین دلایل برداشتن رحم در بانوان است. ترجیح بر این است که ابتدا درمان های غیر تهاجمی و دارویی برای برطرف کردن اختلال پیشنهاد شود. اما در برخی موارد انجام این جراحی برای رفع اختلال موجود ضرورت پیدا می کند.

عوارض بعد از برداشتن رحم را می دانید؟

ممکن است یک سری علائم را تجربه کنید که از جمله آن ها می توان به نفخ شکم و ورم معده اشاره کرد. به هم ریختگی هورمون ها در صورت برداشت تخمدان ها ممکن است عوارضی نیز برای شما ایجاد کند که از جمله آن می توان به گر گرفتگی، خشکی واژن، کاهش میل جنسی، درد و خارش یا سوزش اشاره کرد.  

سخن آخر

جراحی برداشتن رحم ممکن است تحت اقدامات متقاوتی انجام شود. یکی از معروف ترین روش های انجام این کار جراحی هیسترکتومی است. تحت ین جراحی ممکن است رحم و دهانه رحم، تخمدان ها، لوله فالوپ و یا حتی بخشی از واژن برداشته شود. این جراحی در صورت برداشت تخکدان عوارض دائمی  را ایجاد می کد. به عنوان مثال شما در اوایل دچار علائم یائسگی خواهید شد. لازم است هر چه سریع تر به متخصص زنان و زایمان در این خصوص مراجعه کنید.

سوالات متداول

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه نیازمند انجام چه اقداماتی است؟ عفونت مثانه یکی از مشکلات شایع در سیستم ادراری است که...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *