خانه » عوارض لابیاپلاستی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عوارض لابیاپلاستی چیست؟

یکی از جراحی های زیبایی و محبوب زنان در سراسر دنیا لابیاپلاستی است. اکثر بانوانی که میخواهند این جراحی زیبایی را انجام دهند، در پی آن هستند که آیا عوارض لابیاپلاستی غیر قابل جبران است؟ این جراحی علاوه بر جنبه زیبایی جنبه درمانی نیز دارد. بنابراین انجام آن در برخی موارد ضرورت می یابد. عوارضی که پس از جراحی لابیاپلاستی ممکن است با آن مواجه شوید، شامل مواردی هستند که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

خونریزی بعد از لابیاپلاستی

در چند روز اول پس از جراحی خونریزی‌های خفیف در محل برش‌های جراحی طبیعی می‌باشد اما در برخی مواقع ممکن است میزان خونریزی شدید باشد و احتیاج باشد بیمار مجدد به اتاق عمل بازگردد و زخم‌ها پس از بررسی به صورت مجدد بخیه شوند. البته لابیاپلاستی بدون درد و خونریزی نزد متخصص زنان و زایمان انجام می شود و بانوان می توانند از مزایای این جراحی بهره ببرند.

عفونت عوارض کمتر شایع لابیاپلاستی

احتمال وقوع عفونت پس از جراحی لابیاپلاستی با انجام دستورالعمل‌های پس از جراحی بسیار کم می‌باشد اما در مواردی ممکن است زخم‌ها دچار عفونت شوند. در مراحل اولیه عفونت را می‌توان با آنتی بیوتیک‌های تزریقی و موضعی برطرف نمود اما در برخی مواقع ممکن است احتیاج باشد بیمار به اتاق عمل بازگردانده شوند و پس از تخلیه عفونت پانسمان و بخیه‌هایی جدید استفاده شود.

شایع ترین عوارض لابیاپلاستی

لخته شدن خون

با اینکه احتمال لخته شدن خون در عروق پا پس از جراحی لابیاپلاستی بسیار نادر می‌باشد (به خصوص اگر جراحی با بی‌حسی موضعی انجام شده باشد) اما در مواردی که جراحی با بیهوشی عمومی انجام شده باشد احتمال لخته شدن خون وجود دارد. در روزهای اول پس از جراحی جهت جلوگیری از بروز این عارضه توصیه می‌شود به میزان کافی آب بنوشید. حرکت لخته‌ی خون به سمت ریه می‌تواند منجر به آمبولی ریه شود، آمبولی ریه یک وضعیت خطرناک و تهدید کننده حیات می‌باشد بنابراین باید در اولین فرصت تحت بررسی و مداوا قرار بگیرد.

تاخیر در بهبود زخم‌ها و تورم

در برخی از افراد ممکن است روند بهبود زخم‌ها با تاخیر مواجه شود، این مورد می‌تواند به دلیل واکنش بدن نسبت به بخیه‌ها، عفونت و یا سایر موارد ایجاد شود. در برخی موارد می‌توان این مشکل را با پانسمان مجدد مدیریت نمود اما در صورتی که مشکلات شدیدتری مانند عفونت عامل این موضوع باشد ممکن است درمان‌های بیشتری نیاز باشد. برای جلوگیری از این عوارض لازم است مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را رعایت کنید.

همچنین ایجاد التهاب و تورم پس از لابیاپلاستی طبیعی می‌باشد اما گاهی ممکن است این تورم به مرور شدیدتر شود و برای مدت طولانی باقی بماند که نیاز به رسیدگی‌های پزشکی دارد.

عوارض جدا شدگی برش‌ها در محل زخم در لابیپلاستی

باز شدن بخیه‌ها و یا جدا شدن زخم‌ها مشکلی است که در برخی جراحی‌های لابیاپلاستی ممکن است ایجاد شود. این عارضه در اکثر موارد جزئی بوده و به سرعت برطرف می‌شود اما در برخی مواقع جداشدگی زخم می‌تواند تبدیل به یک مشکل جدی شده و احتیاج به جراحی ترمیمی باشد. عوارض لابیاپلاستی بسیار کمتر شایع است و با مراجعه به پزشک متخصص می توانید از این عوارض در امان باشید.

عدم تقارن بین دو سمت لابیا، بدترین عارضه لابیاپلاستی

ابتدا باید بدانید که لابیا در هیچ فردی به صورت طبیعی کاملاً متقارن نمی‌باشد اما در لابیاپلاستی، پزشک سعی می‌نماید علاوه بر ایجاد شکل دلخواه بیمار تا جایی که امکان دارد دو طرف لابیاها با یکدیگر متقارن باشد. با این وجود در برخی موارد ممکن است تفاوت‌های جزئی در لبه‌های لابیا، شکل و یا اندازه‌ی دو طرف لابیا ایجاد شود. در صورتی که تفاوت بین دو سمت لابیا جزئی باشد می‌توان از آن چشم پوشی کرد اما در برخی مواقع این تفاوت به حدی می‌باشد که احتیاج به یک جراحی ترمیمی جهت اصلاح مشکلات ایجاد شده در جراحی اول می‌باشد.

بی‌حسی و یا حساسیت شدید پوست

پس از لابیاپلاستی تا چند هفته ممکن است پوست این ناحیه بی‌حس شود و یا دچار حساسیت شدید باشد. در هر دو صورت این عارضه معمولاً موقتی بوده و پس از چند هفته یا چند ماه به مرور برطرف می‌شود.

تغییر رنگ در پوست و یا بافت لابیا

به طور کلی جراحی هیچ گونه تغییر رنگی در پوست و یا بافت لابیا نخواهد داشت اما گاهی ممکن است رنگ پوست پس از جراحی به دلیل تغییر رنگدانه ها دچار تیرگی شده و یا در برخی مناطق رنگ لابیا روشن تر شود. در اکثر موارد این تفاوت رنگ لابیا نسبت به سایر قسمت‌های ناحیه تناسلی آشکار نمی‌باشد اما در برخی مواقع ممکن است منجر به ایجاد ناراحتی برای بیمار شود و اقدامات درمانی بیشتری لازم باشد.

عوارض لابیاپلاستی

عدم دست یابی به ظاهر دلخواه

این عمل عمدتاُ برای کاهش اندازه‌ی لابیای مینور انجام می‌شود. گاهی ممکن است ممکن است در هنگام جراحی بافت لابیا کمتر از انتظار بیمار برداشته شود و یا در برخی موارد بافت لابیا به حد زیادی برداشته شود. در هر دو  حالت، ظاهر لابیا پس از جراحی طبیعی نخواهد بود و ممکن است احتیاج به جراحی ترمیمی جهت ایجاد ظاهر دلخواه بیمار باشد. این یکی از عوارض لابیاپلاستی است که بانوان را به شد برای انجام جراحی مایوس میکند. اما بهترین متخصص زنان در کرج در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

تشکیل اسکار از دیگر عوارض لابیاپلاستی

هر برشی که روی پوست ایجاد شود منجر به ایجاد اسکارهایی می‌شود که در برخی مواقع به مرور از بین می‌رود اما گاهی ممکن است برای همیشه باقی بماند.

گاهی اوقات اسکارهای به جا مانده ممکن است موجب حساس شدن لابیا، ایجاد درد در هنگام ورزش و یا رابطه‌ی جنسی شود. معمولاً ۶ الی ۱۲ ماه پس از جراحی اسکارها به مرور از بین می‌روند اما در مواردی که اسکارها ضخیم و برجسته باشد جهت برطرف کردن آنها ممکن است احتیاج به درمان های بیشتری در ناحیه لابیا باشد.

برخی از عوارضی که نام بریدم مانند خونریزی، التهاب و یا عفونت موقتی و طبیعی بوده و به مرور پس از چند هفته از بین می‌رود اما برخی از عوارض مانند عدم تقارن، ظاهر نامطلوب، تشکیل بافت اسکار و … عوارضی هستند که در اکثر موارد به دلیل خطای جراح در هنگام جراحی ایجاد می‌شود و اصلاح آنها تنها با جراحی ترمیمی امکان پذیر می‌باشد بنابراین لازم است در انتخاب جراح خود نهایت دقت را داشته باشید. در کل عوارض لابیاپلاستی با تکنیک هایی که امروزه به کار گرفته می شود، کاملا قایل پیگیری و کنترل است.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن یک روش زیبایی برای زنان است. این پرکننده‌های مخصوص به لب‌های خارجی واژن (لابیا) حجم می‌دهد...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *