خانه » لابیاپلاستی و روش های انجام آن
مدت زمان مطالعه ۱۸ دقیقه

لابیاپلاستی و روش های انجام آن

لابیاپلاستی یکی از مهم ترین روش های جراحی زیبایی ناحیه تناسلی خانم هاست که با تمرکز بیشتر روی لابیاها مشکلات حاصل شده در این نواحی را از بین می برد. بسیاری از زنان سوالاتی چند را به نحو  پرتکرار از پزشکان و متخصصین مختلف می پرسند. به عنوان مثال لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟ در این مقاله دکتر فاطمه فیروزی، به پاسخگویی به پرتکرار ترین سوالات و نیز مهم ترین موضوعات در زمینه لابیا پلاستی خواهیم پرداخت. همچنین در برخی موارد ممکن است شما نیاز به جراحی ترمیمی لابیاپلاستی داشته باشید. در صورتی که قصد انجام هرگونه جراحی زیبایی واژن را دارید، این مقاله را بخوانید.

لابیاپلاستی چیست؟

در لابیاپلاستی با تکنیک های مختلفی به برش لابیاها می پردازند و لابیاهای اضافی و نیز افتاده و شل شده را از تنه اصلی جدا می کنند. لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی واژن بانوان است که در بخی موارد کاربرد درمانی نیز دارد.

نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که عمل خطرات خاصی ایجاد نمی کند. در صورتی که از بخیه استفاده شود، در طول مدت زمان کوتاهی بخیه ها از ناحیه تناسلی جدا می شود و خود بخود (به اصطلاح) می افتند. در این زمان نگرانی دیگری وجود ندارد. زیرا که نخ بخیه جذب بدن می شود و عارضه ای را در پی نخواهد داشت.

در روش لیزر، پروسه ی بخیه زدن کمتر می شود و خونریزی کمتر است و بافت سریعتر جوش می خورد. در واقع روند بهبودی زودتر و بهتر انجام می شود.

انواع جراحی زیبایی واژن

روش های زیبایی و جوانسازی برای زیباسازی واژن بانوان امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از آن ها به شرح زیر است:

از آنجایی که واژن خانم ها از بخش های مختلفی تشکیل شده است، هر کدام ار جراحی های نام برده شده در بالا روس قسمت خاصی از واژن تمرکز دارندو به عنوان مثال لابیاپلاستی بر روی لابیا های واژن تمرکز کرده و به زیباسازی این بخش می پردازد. روش های مختلف برای انجام این جراحی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

انجام لابیاپلاستی به چه روشی بهتر است؟

تشخیص اینکه انجام عمل لابیاپلاستی چگونه و به چه روشی انجام شود، به عهده پزشک خواهد بود. معمولا پزشک در طول معاینه متوجه این خواهد شد که چه روشی برای بیمار مناسب ترین روش خواهد بود. فیلم نکات عمل لابیاپلاستی دکتر فاطمه فیروزی در کرج را ببینید

روند انجام لابیاپلاستی چگونه است؟

در لابیاپلاستی با تکنیک های مختلفی به برش لابیاها می پردازند و لابیاهای اضافی و نیز افتاده و شل شده را از تنه اصلی جدا می کنند.

نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که عمل خطرات خاصی ایجاد نمی کند. در صورتی که از بخیه استفاده شود، در طول مدت زمان کوتاهی بخیه ها از ناحیه تناسلی جدا می شود و خود بخود (به اصطلاح) می افتند. در این زمان نگرانی دیگری وجود ندارد. زیرا که نخ بخیه جذب بدن می شود و عارضه ای را در پی نخواهد داشت.

در روش لیزر، پروسه ی بخیه زدن کمتر می شود و خونریزی کمتر است و بافت سریعتر جوش می خورد. در واقع روند بهبودی زودتر و بهتر انجام می شود.

روش های جراحی لابیاپلاستی

پزشک متخصص برای عمل لابیاپلاستی از روش های مختلفی استفاده می کند. دو تکنیک اصلی جراحی لب های واژن تکنیک تریم و ویج می باشد.

 • لابیاپلاستی تکنیک تریم: در این روش برای قرینه سازی و کوچک کردن لب های واژن از برش منحنی استفاده می شود.
 • لابیاپلاستی تکنیک ویج: در این روش جراحی از برش وی شکل استفاده می شود بیماران معمولا از نتایج جراحی ویج رضایت بیشتری دارند.

قبل از انجام عمل جراحی شما باید برای یک جلسه معاینه و مشورت توسط پزشک ویزیت شوید. مدت زمان عمل کمتر از یک ساعت است. بیمار بعد از استراحت کوتاهی می تواند به منزل برگردد.

بخش های مختلف لابیا

لابیا ماژور: این بخش، قسمت بیرونی لابیا را تشکیل می دهد. این قسمت از بخش های داخلی تر محافظت می کند. یکی از عواضی که برای این بخش پیش می آید ایجاد چین و چروک در این قسمت از لابیا ماژور است که با لابیاپلاستی برطرف می شود.

لابیا مینور: لابیا مینور بخشی از واژن بانوان است که بزرگی و بیرون زدگی های آن ممکن است با درد و ناراحتی همراه باشد. بزرگی لابیای مینور ممکن است در بانوان و دختران جوان ایجاد شود. درواقع برخی از دلایل آن به شرح زیر است:

 • وجود احساس درد و ناراحتی در قسمت واژن هنگام برخورد لباس زیر جذب
 • احساس ناراحتی در زمان برقراری رابطه جنسی
 • بیماری های عفونت واژن و اختلال در ترشحات واژن

چرا نیاز به عمل زیبایی لابیاپلاستی است؟

بسیاری از زنان ممکن است تا به حال واژه لابیاپلاستی را نشنیده باشند اما بدون آن که بدانند یک کاندید ابن عمل باشند، اما حقیقتا عمل لابیاپلاستی چرا انجام می شود و چه مواقعی نیاز به این روش است؟

 • مهم ترین علت جهت انجام عمل لابیاپلاستی، تغییر در اندازه، شکل و بافت واژن است که به دلایل زیر رخ می دهد:
 • گروهی از زنان به صورت ژنتیکی و مادرزادی لابیاهای بزرگی دارند و به هیچ وجه از ظاهر دستگاه تناسلی خود راضی نیستند.
 • همچنین عده ای دیگر با افزایش سن، دچار تغییراتی در این ناحیه شده و به دنبال تغییر و اصلاح این مشکلات هستند.
 • برخی از زنان ممکن ظاهرا در این ناحیه مشکلی را مشاهده نکنند اما حین فعالیت ورزشی، شنا، دوچرخه سواری و.. دچار ناراحتی هستند و نیاز به اصلاح لابیاها دارند.
 • تعداد زیادی از خانم ها بعد از زایمان، تجربه برخی از بیماری ها و مصرف گروهی از داروها به مرور متوجه تغییراتی در ناحیه ی تناسلی و واژن خود می شوند.

کاندیدهای انجام جراحی لابیا پلاستی چه کسانی هستند؟

 • کسانی که لابیا های بزرگی دارند و از بزرگی آن ناراضی هستند.
 • کسانی که لابیاهای مینور به شدت تیره ای دارند و تیرگی آن افراد را آزار می دهد.
 • افرادی که لابیاهای غیر قرینه دارند.
 • کسانی که لابیا های بزرگ آن ها خصوصا در افراد ورزشکار آن ها را اذیت می کند برای مثال با لباسشان اصطحکاک پیدا می کند و گاهی اوقات در روند فعالیت های آن ها اختلال ایجاد می کند.
 • زنانی که بر اثر عوامل ژنتیکی و ارثی لابیاهای بزرگی دارند که ممکن است این بزرگی آزار دهنده باشد.
 • بسیاری از زنان برای زیباتر شدن ناحیه تناسلی شان این اقدام را انجام می دهند.

مزایای لابیاپلاستی چیست؟

 • زیبایی ظاهری و بهبود روند روابط جنسی؛ این نتیجه جزء مزایایی ایت که در رابطه با دیگر عارضه ها نمایان می شود.
 • زنان بعد از انجام لابیاپلاستی نیازی به بستری شدن ندارند. از همین رو می توانند به راحتی به منزل مراجعت کنند. اما باید تمامی نکات مراقبتی را دقیق انجام دهند.
 • افزایش اعتماد به نفس در زنان؛ زنانی که با مشکلاتی در نواحی واژینال مواجه شده اند اعتماد به نفس خود را در هنگام رابطه جنسی از دست می دهند. ولی زمانی که واژن آنها با افزایش کیفیت ظاهری و نیز عملکری مواجه می شود زنان نیز می توانند بهتر رابطه جنسی برقرار کنند.
 • حذف کردن لابیاهای اضافی؛ در واقع لابیاهایی که بزرگ هستند باید بخشی از آنها برداشته شود تا نمای ظاهری زیباتر شود.
 • درد و ناراحتی زیادی ایجاد نمی کند. زیرا که از بی حسی های موضعی استفاده می شود و هیچ نگرانی را برای زنان پیش نمی آورد.
 • میل جنسی و نیز جذابیت جنسی زنان برای همسران شان در نتیجه ی این اقدام کاملا امری طبیعی است زیرا که زنان در امر رابطه جنسی بهتر عمل خواهند کرد.
 • کوچک شدن لبیا و گاه کوچک کردن کلاهک کلیتوریس می تواند در افزایش لذت جنسی در زنان و مردان اثر گذار باشد.
 • رفع چین و چروک، رفع شلی و افتادگی لابیاها این روش در کمترین زمان ممکن رخ می دهد.

لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا با جراحی؟

می توان گفت جراحی لابیاپلاستی با لیزر نسبت به لابیاپلاستی با چاقوی سرد بسیار ارجح است، زیرا:

 • برشی که در لابیاپلاستی با لیزر انجام می شود در حد میکرو بوده و بسیار ظریف است.
 • بدین صورت  آسیب بافتی بسیار اندک خواهد بود.
 • زمان ترمیم زخم بسیار کوتاه است.
 • به طور اسکار کمتری در این روش نسبت به جراحی لابیاپلاستی وجود دارد.
 • لابیاپلاستی با لیزر به صورت سرپایی انجام می شود، بدین ترتیب بیمار احساس بهتر و خوشایندی خواهد داشت.
 • احتمال عفونت بعد از عمل کاهش می یابد.
 •  در لیزر هزمان با ایجاد برش، عروق را منعقد می کند بدین ترتیب بخیه کمتری خواهیم داشت، گاهی اوقات نیاز به هیچگونه بخیه ای نیست. اما در صورت ایجاد بخیه، تعداد بخیه ایجاد شده نسبت به جراحی لابیاپلاستی بسیار کمتر است.
لابیاپلاستی در کرج

به همین دلیل است که بسیاری از مراجعان لابیا پلاستی با لیزر را ترجیح می دهند. همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، انتخاب روش مناسب لابیاپلاستی باید زیر نظر جراح زیبایی زنان انجام بگیرد.

لابیاپلاستی به روش سافرینگ

لابیاپلاستی به روش سافرینگ یک روش نوین در لابیاپلاستی است که کم تهاجمی تر است. در این روش لابیاپلاستی تحت بیهوشی کامل صورت نمی گیرد. همچنین کسانی مناسب این روش هستنند که خواهان تغییر کم در بخش لابیای واژن خود هستند. در جلسه معاینه، پرشک باتوجه به شرایط متقاضی ممکن است این روش را پیشنهاد دهد. همچنین ممکن است در این روش، لابیاپلاستی در چند جلسه انجام بگیرد که همه این موارد به وضعیت هر مراجعه کننده بستگی دارد. سپس با استفاده از بی حسی و دستگاه سافرینگ می توان لابیاپلاستی را انجام داد. از جمله مزایای اسن روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سفید شدن لابیا ها
 • ایجاد تقارن در لابیا
 • انجام لابیاپلاستی با کمترین درد و بدون خونریزی

✅ بیشتر بدانید : سفید کردن واژن

تغییر شکل لابیا در زنان به چه دلیل اتفاق می افتد؟

برخی از عوامل ایجات تغییرات در لابیا به دلایلی نظیر دلایل هورمونی، دلایل ژنتیکی، تغییر وزن شدید، زایمان، بالا رفتن سن و عواملی نظیر بارداری به وجود می آید. بنابراین بیرون زدگی لابیا می تواند در دختران باکره نیز به وجود بیاید. لابیا پلااستی به روش های مختلف ابرای دختران باکره نیز انجام می شود. چرا که به پرده بکارت هیچ صدمه ای نمی زند.

بهترین سن برای انجام عمل لابیاپلاستی

سن مناسب برای انجام لابیاپلاستی تعریف نشده است و محدودیت سنی برای آن وجود ندارد. اما این نکته لازم به ذکر است که زمانی باید برای این جراحی زیبایی تصمیم بگیرید که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی به بلوغ کافی رسیده باشید. بلوغ ذهنی برای این امر که بعد از عمل از کرده خود پشیمان نشوید و بلوغ جسمی به این علت که رشد لابیاها کامل شده باشد و بعد از عمل دچار تغییرات جدیدی نشود.

مراقبت های بعد از انجام لابیاپلاستی کدامند؟

برای اینکه زود تر به نتیجه مطلوبتان برسید؛ لازم است نکاتی که دکتر به شما می گوید را رعایت کنید و به مراقبت های بعد از انجام عمل لابیاپلاستی توجه کنید.

 • چند روز اولیه بعد از انجام جراحی را سعی کنید در استراحت باشید.
 • انجام رابطه جنسی تا مدتی کوتاه ممنوع است، این مدت زمان تقریبا یک ماهه است. اما گاها مشاهده شده است به دلیل تفاوت دوره زمانی بهبود در افراد مختلف سبب شده است پزشکان ممنوعیت رابطه جنسی را در زنان بیشتر یا کمتر از این زمان بدانند.
 • باید از انجام کارهای سنگین پرهیز شود. فعالیت های سنگین می توانند فشار زیادی را به نواحی لگنی و نیز واژینال زنان وارد سازد. این فشار می تواند در نتیجه عمل تاثیرگذار باشد و بهبودی را کند تر کند.
 • جابجا کردن و نیز برداشتن وسایل سنگین ممنوع
 • بعد از انجام جراحی که تاثیر بی حس کننده ها از بین می رود برای کاهش درد می توانید از قرص های مسکن استفاده کنید. البته باید این قرص ها تحت نظر و با تجویز پزشک مصرف شوند.
 • مصرف لباس های تنگ در دوران نقاهت ممنوع است. پس از لابیاپلاستی از پوشیدن لباس زیر تنگ و یا شلوار جذب تا مدتی خوددداری کنید که ناراحتی حاصل نشود.

دوران نقاهت پس از این جراحی حدود ۶ هفته تخمین زده شده است. در این دوران باید مراقبت های لازم انجام شده و برای کوتاه تر شدن این دوران از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز کنید. انجام مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی به شما در کوتاه تر شدن دوران نقاهت کمک می کند.

عوارض عمل لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی اگر توسط بهترین متخصص زنان کرج صورت گیرد عوارض خطرناک و جدی تری شما را تهدید نمی کند.صرفا عوارضی که به وجود می آید عوارض کوتاه مدتی هستند که بعد از انجام هر عملی برای اشخاص به وجود می آیند. این عوارض می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • احساس سوزش و درد در ناحیه تناسلی
 • التهاب و تورم
 • احساس خارش در ناحیه تناسلی
 • سفت شدن و بی حس شدن در محل برش لابیاپلاستی

مواردی که ذکر شد عوارض طبیعی لابیاپلاستی بوده و جای نگرانی برای آن ها وجود ندارد، در صورت بروز عوارضی مانند خون ریزی و یا به وجود آمدن عفونت های ناحیه واژن به پزشک خود اطلاع دهید و اورا در جریان بگذارید.

بهترین دکتر زیبایی واژن در لابیاپلاستی چه موارد را در نظر می گیرد؟

بهترین متخصص زنان و زایمان و جراحی های زیبایی در کرج شما را با شیوه های مختلف جراحی های زیبایی اشنا می کند. علاوه بر این به شما اطلاعات جامع و کاملی در ارتباط با نوع لابیاپلاستی و چیزهایی که باید در اینباره بدانید، ارائه می دهد. اگر می خواهید بهترین نتیجه را از جراحی زیبایی واژن دریافت کنید، باید انتظارات خود را از جراحی زیبایی واژن با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک نیز با بررسی دقیق واژن و لابیا ازلاعات تخصصی در این زمینه را بررسی می کند.

✔️ برای ارتباط سریع با دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی در کرج می توانید از شماره تماس های زیر استفاده کنید:

تلفن : ۰۲۶۳۴۰۰۳۴۵۰ – ۰۲۶۳۴۰۰۳۴۴۰

کرج، عظیمیه، میدان مهران، جنب بیمارستان تخت جمشید، ساختمان دی، طبقه ۴، واحد ۴۱

شما عزیزان می توانید در ساعات غیر کاری، نام و نام خانواگی به همراه شماره تلفن خود را در فرم زیر قرار دهید تا ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل کنیم.

نام و نام خانوادگی
شماره تلفن
پیام
پیام شما با موفقیت ارسال شد
متاسفیم! مشکلی در ارسال پیام شما به وجود آمد لطفا دوباره تلاش کنید

هزینه عمل زیبایی واژن با لابیاپلاستی

از مهم ترین فاکتور ها برای انجام هر عملی هزینه آن است و از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به این که موارد مختلفی در هزینه جراحی لابیاپلاستی دخیل هستند نمی توان هزینه خاصی را برای آن مشخص کرد. این موارد به دستمزد جراح، هزینه آزمایشات قبل از عمل، هزینه کلینیک یا بیمارستانی که عمل جراحی در آن صورت می گیرد بستگی دارد. بهترین راه برای اطلاع از قیمت عمل لابیاپلاستی این است که با متخصص زنان و زایمان تماس حاصل کنید.

سخن آخر

لابیاپلاستی روشی است که به زیباسازی لابیا واژن بانوان با استفاده از روش های مختلف می پردازد. این روش برای دختران باکره هم قابل انجام است و آسیبی به واژن وارد نمی کند. برخی از اختلالات نظیر بیرون زدگی لابیای مینور ممکن است در افراد وجود داشته باشد که موجب درد و ناراحتی در افراد شود. در این مقاله در ارتباط با انواع این جراحی و نکاتی که باید در اینباره بدانید، صحبت کردیم. با مراجعه به جراح زیبایی زنان می توان این مورد را کنترل کرد. در صورت رعایت مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی و مراجعه به بهترین جراح زیبایی واژن کمک کننده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با روش لابیاپلاستی بهتر است با پزشک مربوطه تماس حاصل کنید.

سوالات متداول لابیا پلاستی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن یک روش زیبایی برای زنان است. این پرکننده‌های مخصوص به لب‌های خارجی واژن (لابیا) حجم می‌دهد...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *