خانه » زیبایی زنان » نتایج لیزرموهای زائد دائمی است؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

نتایج لیزرموهای زائد دائمی است؟

لیزر موهای زائد، روش پزشکی است که در آن، موهای زائد با استفاده از امواج متمرکز شده لیزر برداشته می شوند. در طول این روش، امواج لیزر توسط رنگدانه های موجود در مو که ملانین نام دارند، جذب می شوند. انرژی جذب شده به حرارت تبدیل می شود که خود عاملی است در تخریب فولیکول های مو، این آسیب باعث مهار و یا به تاخیر افتادن رشد مو در آینده خواهد شد.
با این که رشد مو به طور موثر و برای مدت زمان طولانی به تاخیر می افتد، اما نتایج دائمی را به همراه نخواهد داشت. معمولا نیاز است این روش در چند جلسه انجام شود تا نتایج ایده آل تری حاصل گردد.

 

دلایل انجام لیزر موهای زائد

از لیزر موهای زائد به منظور کاهش موهای زائد و ناخواسته استفاده می شود. پاها، زیربغل، پشت لب، چانه و خط بیکینی از جمله نواحی شایع درمان هستند. رنگ مو و نوع پوست از جمله عواملی هستند که در موفقیت لیزر موهای زائد تاثیر می گذارند.
اصل اساسی در لیزر موهای زائد این است که رنگدانه های مو امواج لیزر را جذب می کنند، نه رنگدانه های پوست و لیزر تنها فولیکول های مو را هدف قرار می دهد، بی آن که آسیبی به پوست وارد گردد.

تفاوت میان رنگ پوست و مو موی تیره و پوست روشن باعث می شود، نتایج بهتری حاصل شود. میزان آسیب پوستی زمانی بیشتر می شود که میزان تفاوت میان رنگ پوست و مو کمتر باشد

 

قبل از لیزر موهای زائد چه باید کرد؟

قبل از انجام لیزر، پزشک به بررسی سوابق پزشکی، مصرف دارو و یا سابقه اختلالات پوستی و یا اسکار می پردازد. در خصوص مزایا و معایب درمان نیز صحبت خواهد شد. از جمله اقداماتی که قبل از لیزر باید رعایت گردد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از تماس با نور خورشید باید خودداری گردد.
  • از دیگر روش های برداشت موهای زائد، مانند وکس و یا تیغ نباید استفاده شود.
  • از مصرف داروهای رقیق کننده خون باید خودداری شود.

حذف موی زائد بدن
معمولا نیاز است لیزر طی دو تا شش جلسه انجام شود. فواصل بین جلسات نیز به ناحیه مورد نظر بستگی دارد. در نواحی که سرعت رشد مو بالاست، ماند پشت لب ها، درمان باید هر چهار تا هشت هفته یک بار تکرار شود.
در طول درمان، بیمار و اپراتور باید عینک مخصوصی بزنند تا از چشم ها در برابر اشعه لیزر محافظت شود.
زمانی که لیزر فعال می شود، امواج لیزر از طریق پوست به فولیکول های مو می رسند. حرارت ساطع شده از لیزر منجر به آسیب فولیکول های مو و در نهایت، مهار رشد مو خواهد شد.

لیزر موهای زائد کل بدن در حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید، بنابراین باید صبور باشید.

 

بعد از لیزر موهای زائد چه باید کرد؟

ممکن است تا چند ساعت، مقداری التهاب و قرمزی در ناحیه مشاهده شود. جهت کاهش میزان ناراحتی، می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. در صورت بروز واکنش های پوستی بلافاصله بعد از لیزر، کرم های استروئیدی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.
در فواصل میان درمان، از تماس با نور خورشید و یا استعمال کرم و لوسیون باید خودداری شود.

نتایج لیزر موهای زائد

معمولا بلافاصله بعد از لیزر، شاهد ریزش موها نخواهیم بود و این اتفاق طی چند روز تا چند هفته رخ می دهد و حتی ممکن است موها مجدد رشد خود را داشته باشند. تکرار درمان ضروری است، چرا که رشد و ریزش مو در طول سیکل اتفاق می افتد و لیزر زمانی بهتر نتیجه می دهد که فولیکول ها در مرحله جدید رشد باشند.
لیزر موهای زائد، نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد و بیشتر افراد بعد از چند ماه، به نتایج دلخواه خود می رسند. اما باز هم تاکید می کنیم که لیزر، نتایج دائمی را به همراه نخواهد داشت. اما موهایی که جدید رشد می کند، به مراتب روشن تر و نازک تر از قبل خواهند بود.

Source: www.mayoclinic.org

(Visited 16 times, 1 visits today)
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک