خانه » متخصص زنان خوب برای درمان واژینیسموس
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

متخصص زنان خوب برای درمان واژینیسموس

واژینیسموس به اصطلاح، زمانی که چیزی وارد واژن می شود، عضلات واژن دچار اسپاسم بشود گفته میشود که این فرایند می تواند ناراحت کننده و یا دردناک باشد. این حالت می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد، بنابراین با مراجعه به متخصص زنان برای درمان واژینیسموس و آگاهی، پیشگیری و کنترل آن می توان به خوبی این حالت را درمان کرد. برای برخی از زنان، واژینیسموس یک وضعیت ناتوان کننده است که باعث بسیاری از مشکلات جسمی و روانی، از جمله اضطراب، ترس، پریشانی و از دست دادن میل جنسی می شود. ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا درباره واژینیسموس و علائم آن بیاموزیم.

متخصص زنان خوب برای درمان واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس اسپاسم و انقباض عضلات اطراف واژن است. این اتفاق می تواند در طول مقاربت و همچنین زمان معاینات پزشکی و یا پاپ اسمیر ایجاد شود. در واقع واژینیسموس وضعیتی است که یک خانم با لمس واژنش مشکل دارد، حال ممکن است که این لمس حین رابطه جنسی باشد یا هنگام معاینه توسط متخصص زنان باشد. شخص در این شرایط به هنگام لمس دچار مشکل و مقاومت خواهد شد و بگونه ای احساس درد می کند.

علائم واژینیسموس

درادامه به شایع ترین علائم آن خواهیم پرداخت:

 • رابطه جنسی دردناک: از اولین علائم واژینیسموس، رابطه جنسی دردناک است. درد هنگام رابطه جنسی و حین دخول ایجاد شده و ممکن است پس از خروج، درد از بین برود. برخی از خانم ها این درد را به صورت ناراحتی و یا سوزش احساس می کنند.
 • برخی دیگر از خانم هایی که مبتلا به واژینیسموس هستند، در معاینه لگن و دیگر معاینه های پزشکی که مرتبط هستند، دچار درد می شوند.
 • ترس از درد حین رابطه جنسی
 • از دست دادن میل جنسی، زمانی که زن هر بار در رابطه جنسی دچار مشکل و دردمی شودمسلما به مرور ممکن است میل جنسی اش کاهش پیدا کند.
درمان واژینیسموس در کرج

علت به وجود آمدن واژینیسموس چیست؟

علت دقیق واژینیسموس ناشناخته است. با این حال، با ترکیبی از عوامل فیزیکی و روانی مرتبط است. علل فیزیکی ممکن است شامل عفونت واژن، زخم ناشی از جراحی، ضعف عضلات کف لگن یا آسیب های زایمان مانند پارگی واژن باشد. دلایل روانشناختی ممکن است شامل اضطراب، استرس یا احساسات منفی در مورد رابطه جنسی به دلیل سوء استفاده جنسی گذشته، تجاوز جنسی یا ضربه باشد. اگر چه برخی از عوامل جسمانی می تواند در بروز آن موثر باشد، اما عواملی که می تواند در ایجاد واژینیسموس موثر باشند شامل:

علل فیزیکی واژینیسموس

عفونت های واژن: واژینیسموس ناشی از اسپاسم عضلانی در عضلات کف لگن اطراف واژن است. این اسپاسم عضلانی می تواند توسط عوامل مختلفی از جمله عفونت ایجاد شود. در حالی که هر عفونت واژن می تواند باعث ناراحتی شود، برخی از عفونت ها مانند واژینوز باکتریایی (BV)، عفونت های مخمری و تریکومونیازیس بیشتر باعث ایجاد واژینیسموس می شوند. اگر واژینیسموس دارید و فکر می‌کنید که عفونت ممکن است علت آن باشد، مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید درمان مؤثری دریافت کنید. با درمان مناسب، بیشتر عفونت‌های واژن برطرف می‌شوند و می‌توانید از رابطه جنسی بدون درد لذت ببرید.

جای زخم جراحی: در برخی موارد، واژینیسموس ناشی از زخم جراحی است. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که عضلات واژن در حین جراحی آسیب ببینند و باعث بهبودی آن‌ها به نحوی شود که سفت‌تر و انعطاف‌پذیرتر شوند. جای زخم می تواند کشش واژن را به اندازه کافی برای نفوذ دشوار یا غیرممکن کند و منجر به درد در حین مقاربت شود.

ضعف عضلات کف لگن: یکی از علل شایع واژینیسموس ضعیف شدن عضلات کف لگن است. عضلات کف لگن از اندام های لگن حمایت می کنند و به کنترل جریان ادرار کمک می کنند. آنها می توانند در نتیجه بارداری، زایمان، یائسگی یا عوامل دیگر ضعیف شوند. وقتی این ماهیچه ها ضعیف هستند، ممکن است نتوانند به درستی از اندام های لگن حمایت کنند، که می تواند منجر به درد در حین رابطه جنسی شود. علاوه بر این، ماهیچه‌ها ممکن است در پاسخ به هر نوع دخول واژینال به‌طور غیرارادی اسپاسم یا سفت شوند و رابطه جنسی را غیرممکن یا به‌طور باورنکردنی دردناک کنند.

ضعف عضلات کف لگن یکی از دلایل شایع واژینیسموس است. با این حال، آنها را می توان با تمرینات عضلات کف لگن به نام Kegels درمان کرد. این تمرینات می تواند به تقویت ماهیچه ها کمک کند و رابطه جنسی را راحت تر کند. اگر با واژینیسموس دست و پنجه نرم می کنید، با پزشک خود در مورد تمرینات عضلات کف لگن یا سایر گزینه های درمانی صحبت کنید. تمرینات کگلز

علل روانی واژینیسموس

اضطراب: واژینیسموس وضعیتی است که در آن ماهیچه های واژن به طور غیرارادی سفت می شوند و رابطه جنسی را دردناک می کنند. برای بسیاری از زنان، این وضعیت با اضطراب مرتبط است. ترس از درد یا “لمس” شدن در ناحیه واژن می تواند باعث سفت شدن انعکاسی ماهیچه ها شود که می تواند منجر به واژینیسموس شود.

گاهی اوقات، اضطراب ممکن است ناشی از یک تجربه آسیب زا، مانند تجاوز جنسی باشد. برای دیگران، ممکن است نتیجه اضطراب عمومی تر در مورد رابطه جنسی یا بدن آنها باشد. علت هر چه که باشد، واژینیسموس می تواند یک وضعیت بسیار ناراحت کننده باشد.

فشار: استرس می تواند به روش های مختلف منجر به واژینیسموس شود. اولاً، استرس می تواند باعث شود که عضلات واژن به طور غیرارادی سفت شوند، همانطور که در شرایط دیگر مانند اضطراب یا افسردگی این کار را انجام می دهند. استرس همچنین می‌تواند در برانگیختگی جنسی تداخل داشته باشد و استراحت ماهیچه‌ها را دشوارتر کند و استرس می‌تواند منجر به ارتباط منفی با رابطه جنسی شود که می‌تواند واژینیسموس را بدتر کند. اگر با واژینیسموس دست و پنجه نرم می کنید، مهم است که با پزشک خود در مورد راه های کاهش استرس و مدیریت این بیماری صحبت کنید.

ضربه: علت واژینیسموس همیشه مشخص نیست. با این حال، می تواند به تروما، فیزیکی یا عاطفی مرتبط باشد. ضربه های فیزیکی به واژن، مانند ضربه های ناشی از زایمان یا جراحی، می تواند باعث واژینیسموس شود. آسیب های عاطفی، مانند آسیب های ناشی از تجاوز جنسی یا سوء استفاده جنسی نیز می تواند منجر به واژینیسموس شود. در برخی موارد، واژینیسموس ممکن است در اثر ترکیبی از عوامل فیزیکی و احساسی ایجاد شود.

سایر عوامل دیگر شامل:

 • ترس زیاد ازرابطه جنسی
 • داشتن استرس و نگرانی
 • سابقه سوء استفاده جنسی از فرد
 • داشتن حس منفی از رابطه جنسی
 • تجربه رابطه جنسی ناخوشایند
 • تجربه معاینه دردناک در گذشته
 • ترس از بارداری

اگر فکر می کنید ممکن است واژینیسموس دارید، مهم است که با یک پزشک یا سایر متخصصان پزشکی برای تشخیص و درمان مناسب صحبت کنید.

افراد مبتلا به واژینیسموس


آمار دقیقی از افراد مبتلا به واژینیسموس در دسترس نیست، زیرا ممکن است بسیاری از خانم ها از صحبت کردن درباره آن خجالت زده شوند و یا برای بیان آن راحت نباشند، اما باید بدانید روش های درمانی متعددی برای آن در دسترس است، پس بدون هر گونه نگرانی، مشکل خود را با پزشک در میان بگذارید.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس دو نوع اصلی دارد، واژینیسموس اولیه و ثانویه

 • واژینیسموس اولیه: واژینیسموس اولیه زمانی است که این بیماری از سنین پایین وجود داشته باشد. زنان مبتلا به واژینیسموس اولیه معمولاً وقتی به بلوغ می‌رسند و برای اولین بار تامپون را امتحان می‌کنند یا اولین معاینه زنان خود را انجام می‌دهند متوجه این بیماری می‌شوند. هر بار چیزی وارد مهبل زن می شود از جمله آلت تناسلی، اسپاسم اتفاق افتاده و یا فرد دچار درد می شود و یا هرگز نتوانسته است که چیزی وارد مهبل خانم شود. که این نوع از واژینیسموس را، اولیه می گویند.
 • واژینیسموس ثانویه: در این نوع از واژینیسموس، فرد قبلا بدون درد و به صورت عادی رابطه جنسی برقرار میکرده است، اما بعد از آن دشوار و یا غیر ممکن شده است که به آن واژینیسموس اکتسابی می گویند. واژینیسموس ثانویه می تواند در هر مرحله از زندگی ظاهر شود و معمولاً توسط یک رویداد یا ضربه خاص مانند زایمان، مسائل مربوط به رابطه، عفونت حاد یا تجاوز جنسی ایجاد می شود. واژینیسموس ثانویه اغلب با تروما و شرایط سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مرتبط است.

می توان گفت که واژینیسموس درجات مختلفی دارد. ممکن است که خیلی خفیف یا خیلی شدید باشد. با توجه به این که از چه نوعی است نحوه درمان متفاوت است.

آیا علائم واژینیسموس را می توان کنترل کرد؟

علائم به وجود آمده ناشی از واژینیسموس را خود فرد به صورت ارادی نمی تواند کنترل کند و به تعبیری غیر ارادی هستند، بنابراین برای کنترل آن ها نیاز به  بکارگیری روش های درمانی است.

عوارض واژینیسموس

واژینسموس باعث می شود که شخص هنگام رابطه جنسی با همسرش شرایط سختی را تجربه کند و عمل دخول سخت و دردناک صورت بگیرد. نه تنها این مورد بلکه واژینسموس ممکن است که مراجعه به پزشک برای درمان مشکلات ناحیه تناسلی، تست های پاپ اسمیر و معاینات واژینال را با مشکل مواجه سازد

تشخیص واژینیسموس

واژینیسموس از طریق تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. پزشک شما یک سری سوالات در مورد علائم و سابقه پزشکی و جنسی شما می پرسد. آنها همچنین یک معاینه لگنی برای بررسی اسپاسم عضلانی در عضلات کف لگن انجام می دهند. اگر پزشک شما مشکوک به واژینیسموس باشد، ممکن است شما را برای آزمایشات بیشتر به متخصص ارجاع دهد. این ممکن است شامل معاینه لگن با اسپکولوم یا سونوگرافی واژینال باشد. این آزمایشات سایر شرایطی را که می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند را رد می کند.

درمان واژینیسموس

خیلی از بیماران فکر میکنند که راه حلی برای درمان واژینسموس وجود ندارد و حتی با مراجعه بسیار به متخصصان متفاوت برای برطرف کردن این مشکل، هنوز هم درمانی برای آن ها پدید نیامده است. سوال این دسته از افراد این است که آیا پس از گذشت این مدت زمان درمان و راه حلی وجود دارد؟ پاسخ دکتر فاطمه فیروزی این است. بله قطعا راه حل وجود دارد.

در اوایل درمان، توصیه های پزشک توصیه های ریلکسیشن است و ممکن است که به مشاوره های روانپزشکی نیاز پیدا کند و برخی اوقات نیز با تجویز داروهای سبک می توان این مشکل را حل کرد.

درمان واژینیسموس در کرج

درمان واژینیسموس به علت زمینه‌ای بستگی دارد و معمولاً شامل ترکیبی از گشادکننده‌های واژن، تمرینات عضلات کف لگن، تکنیک‌های آرام‌سازی و درمان است.

گشاد کننده واژن

گشادکننده واژن یکی از رایج ترین درمان های واژینیسموس است. گشادکننده ها دستگاه های کوچک مخروطی شکلی هستند که در اندازه های مختلف تولید می شوند. ایده این است که با یک دیلاتور کوچک شروع کنید و به تدریج به سمت اندازه بزرگتر کار کنید. این به کشش و حساسیت زدایی عضلات واژن کمک می کند و باعث می شود که رابطه جنسی و سایر فعالیت ها کمتر دردناک باشد.

فیزیوتراپی کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن نوعی درمان است که به تقویت عضلات کف لگن کمک می کند. این ماهیچه ها از مثانه، رحم و رکتوم حمایت می کنند و وظیفه کنترل جریان ادرار را بر عهده دارند. وقتی این ماهیچه ها ضعیف باشند، می توانند مشکلات متعددی از جمله بی اختیاری، درد در حین رابطه جنسی و مشکل در رسیدن به ارگاسم ایجاد کنند. با کمک فیزیوتراپیست کف لگن، تمرینات کگل می تواند به بهبود قدرت این عضلات کمک کند که می تواند این مشکلات را کاهش داده یا از بین ببرد. برای زنان مبتلا به واژینیسموس، فیزیوتراپی کف لگن نیز می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌هایی که باعث اسپاسم می‌شود، کمک کند و رابطه جنسی را کمتر دردناک‌تر و لذت‌بخش‌تر کند.

فیزیوتراپی کف لگن

تکنیک های آرامش بخش

چندین تکنیک مختلف آرام سازی وجود دارد که می تواند به کاهش علائم واژینیسموس کمک کند. یکی از موثرترین تمرینات تنفس عمیق است. این شامل کشیدن نفس های آهسته و عمیق و تمرکز بر حس ورود و خروج نفس به بدن است. این می تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند. سایر تکنیک‌های آرام‌سازی که می‌توانند مفید باشند عبارتند از آرام‌سازی پیشرونده عضلانی، تجسم و خود ماساژ. این تکنیک ها می توانند به کاهش تنش عضلانی و درد مرتبط با واژینیسموس کمک کنند.

سکس درمانی و مشاوره

واژینیسموس بر توانایی زنان برای تجربه دخول واژینال تأثیر می گذارد، خواه این رابطه جنسی، قرار دادن تامپون یا معاینه زنان باشد. این وضعیتی است که می تواند باعث درد در هنگام رابطه جنسی شود که می تواند منجر به مشکلات صمیمیت و روابط جنسی شود. برای بسیاری از زنان، این وضعیت با اضطراب و ترس همراه است. سکس درمانی و مشاوره می تواند به رفع این مسائل و حمایت از زنان مبتلا به واژینیسموس کمک کند. از طریق درمان، زنان می توانند یاد بگیرند که آرام شوند و با بدن خود احساس راحتی کنند، که می تواند به کاهش درد در حین رابطه جنسی کمک کند. مشاوره همچنین می تواند به رفع هر گونه مشکل رابطه یا آسیب گذشته که ممکن است باعث ایجاد یا تشدید این بیماری شود کمک کند.

در مواقعی که مسئله قابل حل نیست و یک چیز درونی باعث می شود این مشکل ادامه دار باشد، یک روش درمانی که در چند سال اخیر نیز رایج شده است، استفاده از بوتاکس است. بوتاکس به صورت خیلی موقت باعث میشود تا عصلات کنار واژن شل و رها شوند و اگر فرد بخواهد که آن ها را منقبض کند برای یک مدت محدود توانایی آن را نداشته باشد. این باعث می شود که در این مدت زمان ترس از رابطه و لمس از بین برود و پس از چهار ماه که اثرات بوتاکس کاملا از بین رفته دیگر ترس اولیه را نخواهید داشت.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه نیازمند انجام چه اقداماتی است؟ عفونت مثانه یکی از مشکلات شایع در سیستم ادراری است که...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *