خانه » مراقبت های بعد لابیاپلاستی را بدانید
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد لابیاپلاستی را بدانید

لابیاپلاستی یکی از انواع روش های زیبایی واژن است که این روز ها اغلب زنان برای بهبود ظاهر لابیاها و نیز افزایش کیفیت رابطه جنسی شان دست به چنین جراحی هایی می زنند. اما یان جراحی شامل مراقبت هایی است که لازم است برای جلوگیری از عوارض احتمالی آن را رعایت کنید. بنابراین در این مقاله به مراقبت های بعد لابیاپلاستی می پردازیم. علیرغم این که این جراحی با موفقیت های زیادی همراه است و مزایای قابل توجهی در پی دارد، اما همچون تمامی جراحی های زیبایی و درمانی دیگر با عوارضی همراه است که باید از آنها مطلع باشیم. در این مقاله می خواهیم به انواع عوارض لابیاپلاستی و نیز به راه های رفع و پیشگیری از بروز آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

مراقبت های بعد لابیاپلاستی برای جلوگیری از عوارض

همانطور که گفتیم بخشی از عوارض طبیعی هستند و حتی اگر پزشک جراح از مهارت بالایی برخوردار باشد به  هر صورت این عوارض رخ خواهند داد. برای رفع و بهبودی این دسته از عوارض می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • برای کاهش میزان تورم و التهاب در نواحی لابیاها می توانید از کمپرس سرد و نیز انواع پماد هایی که پزشک تان تجویز کرده است استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که پماد ها حتما باید تحت نظر پزشک استفاده شود و نباید به طور خودسرانه دارو تهیه کنید.
 • استفاده از پماد پیش از رفتن به دستشویی نیز می تواند از میزان سوزش در هنگام ادرار بکاهد.
 • ممنوعیت انجام رابطه جنسی و دوچرخه سواری و ورزش کردن به منظور کاهش فشار به نواحی لابیاها: در صورت انجام این اقدامات به ناحیه جراحی شده فشار وارد می شود و احتمال بروز خطرات افزایش پیدا می کند.
 • برای کاهش درد ها نیز می توانید قرص های مسکن استفاده کنید.

همچنین در برخی موارد مکن است نیاز به جراحی ترمیمی لابیاپلاستی داشته باشید

عوارض لابیاپلاستی در صورت عدم رعایت مراقبت ها

بعد از این که تحت عمل جراحی لابیاپلاستی قرار گرفتید برخی از عارضه هایی که در پی آن ایجاد می شود کاملا طبیعی است و در مدت زمان کوتاهی از بین می رود. عوارض خطرناک لابیاپلاستی مثل از بین رفتن اعصاب نواحی واژینال و عدم تقارن بین لابیاها از جمله عوارضی هستند که به خطای تکنیکی و عدم مهارت پزشک جراح مربوط می شود. در این موارد برای پیشگیری از این عوارض باید در انتخاب پزشک جراحی برای لابیاپلاستی نهایت دقت را داشته باشید و بهترین جراح لابیاپلاستی را انتخاب کنید.

در ویدئو زیر صحبت های دکتر فاطمه فیروزی درباره عوارض لابیاپلاستی را ببینید

مانند:

 • تورم: تا چند روز اول شاهد تورم و التهاب در بخش های جراحی شده هستید. شدت و میزان تورمی که ایجاد می شود بستگی به میزان تغییراتی است که در ناحیه لابیاها ایجاد شده است، دارد. بر همین اساس نیز مدت زمان بهبود تورم، به میزان تورم های ایجاد شده بستگی دارد. اما این مدت زمان چندان طولانی نیست و نگرانی ندارد.
 • خارش در ناحیه جراحی شده: این عارضه نیز طبیعی است که استفاده از انواع دارو ها و پماد ها می تواند در بهبود این وضعیت نقش داشته باشد.
 • سوزش: این عارضه بر اساس اظهارات متخصصین کاملا طبیعی است و در چند روز اولیه روند بهبودی آن طی می شود.
بعد لابیاپلاستی
 • درد:‌ درد هایی که بعد از لابیاپلاستی ایجاد می شود خفیف است و قرص های مسکن می تواند آن ها را تسکین بخشد.
 • عفونت: عفونت از جمله عوارضی است که در موارد اندکی ایجاد می شود. در صورتی که تکنیک های استاندارد بکار رود و با مهارت کافی عمل لابیاپلاستی انجام شود این مشکل ایجاد نخواهد شد.

تمامی مواردی که تاکنون برشمردیم از جمله عوارض کوتاه مدت لابیاپلاستی هستند. اما این جراحی می تواند با عوارضی بلند مدت نیز همراه باشد. اما در صورتی که این جراحی به دست بهترین جراح لابیاپلاستی انجام شود احتمال بروز این عوارض به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. از جمله این عارضه ها:

 • بی حس شدن لابیاها و از بین رفتن اعصاب در ناحیه لابیاها
 • دوام و ماندگاری محل بخیه ها و زخم ها به صورت اسکار
 • عدم تقارن بین لابیاها
 • بدفرمی لابیاها

خانم ها ممکن است به دلیل ظاهر نامناسب ناحیه واژن بر اثر گذشت زمان و زایمان و… تمایل به ترمیم واژن، پرینورافی و یا عمل زیبایی لابیاپلاستی داشته ، اما درباره عوارض و مراقبت های بعد از آن اطلاعی نداشته باشند.

خاتمه

در این مقاله به طور اختصاصی به مبحث عوارض بلند مدت و کوتاه مدت بعد از عمل لابیاپلاستی پرداختیم و در ادامه به انواع روش ها و راهکار های رفع و یا پیشگیری از بروز آن ها اشاره کردیم.

در نهایت این توصیه را خواهیم داشت که برای انجام لابیاپلاستی اقدام کنید اما عجله نکنید. عجله کردن باعث می شود که در دقت لازم را در هنگام انتخاب جراح لابیاپلاستی نداشته باشید. نتیجه جراحی لابیاپلاستی در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که از پشتوانه مهارت و توانمندی پزشک جراح برخوردار باشد.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن یک روش زیبایی برای زنان است. این پرکننده‌های مخصوص به لب‌های خارجی واژن (لابیا) حجم می‌دهد...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *