خانه » بعد از لابیاپلاستی چه مراقبت هایی لازم است؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بعد از لابیاپلاستی چه مراقبت هایی لازم است؟

لابیاپلاستی یکی از انواع روش های زیبایی واژن است که این روز ها زنان زیادی برای بهبود ظاهر لابیاها و نیز افزایش کیفیت رابطه جنسی شان دست به چنین جراحی هایی می زنند.

علیرغم این که این جراحی با موفقیت های زیادی همراه است و مزایای قابل توجهی در پی دارد اما همچون تمامی جراحی های زیبایی و درمانی دیگر با عوارضی همراه است که باید از آنها مطلع باشیم. در این مقاله می خواهیم به انواع عوارض لابیاپلاستی و نیز به راه های رفع و پیشگیری از بروز آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

عوارض لابیاپلاستی

بعد از این که تحت عمل جراحی لابیاپلاستی قرار گرفتید برخی از عارضه هایی که در پی آن ایجاد می شود کاملا طبیعی است و در مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

مانند:

 • سوزش: این عارضه بر اساس اظهارات متخصصین کاملا طبیعی است و در چند روز اولیه روند بهبودی آن طی می شود.
 • تورم: تا چند روز اول شاهد تورم و التهاب در بخش های جراحی شده هستید. شدت و میزان تورمی که ایجاد می شود بستگی به میزان تغییراتی است که در ناحیه لابیاها ایجاد شده است دارد. بر همین اساس نیز مدت زمان بهبود تورم به میزان تورم های ایجاد شده بستگی دارد. اما این مدت زمان چندان طولانی نیست و نیازی به نگرانی وجود ندارد.
 • خارش در ناحیه جراحی شده: این عارضه نیز طبیعی است که استفاده از انواع دارو ها و پماد ها می تواند در بهبود این وضعیت نقش داشته باشد.

بعد لابیاپلاستی

 • درد:‌ درد هایی که بعد از لابیاپلاستی ایجاد می شود خفیف است و قرص های مسکن می تواند آن ها را تسکین بخشد.
 • عفونت: عفونت از جمله عارضه هایی است که در موارد اندکی ایجاد می شود. در صورتی که تکنیک های استاندارد بکار رود و با مهارت کافی عمل لابیاپلاستی انجام شود این مشکل ایجاد نخواهد شد.

تمامی مواردی که تاکنون برشمردیم از جمله عوارض کوتاه مدت لابیاپلاستی هستند. اما این جراحی می تواند با عوارضی بلند مدت نیز همراه باشد. اما در صورتی که این جراحی به دست بهترین جراح لابیاپلاستی انجام شود احتمال بروز این عوارض به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. از جمله این عارضه ها:

 • عدم تقارن بین لابیاها
 • دوام و ماندگاری محل بخیه ها و زخم ها به صورت اسکار
 • بدفرمی لابیاها
 • بی حس شدن لابیاها و از بین رفتن اعصاب در ناحیه لابیاها

روش های رفع و پیشیگری از بروز عوارض لابیاپلاستی

همانطور که گفتیم بخشی از عوارض طبیعی هستند و حتی اگر پزشک جراح از مهارت بالایی برخوردار باشد به  هر صورت این عوارض رخ خواهند داد. برای رفع و بهبودی این دسته از عوارض می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • برای کاهش میزان تورم و التهاب در نواحی لابیاها می توانید از کمپرس سرد و نیز انواع پماد هایی که پزشک تان تجویز کرده است استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که پماد ها حتما باید تحت نظر پزشک استفاده شود و نباید به طور خودسرانه دارو تهیه کنید.
 • استفاده از پماد پیش از رفتن به دسشویی نیز می تواند از میزان سوزش در هنگام ادرار بکاهد.
 • ممنوعیت انجام رابطه جنسی و دوچرخه سواری و ورزش کردن به منظور کاهش فشار به نواحی لابیاها: در صورت انجام این اقدامات به ناحیه جراحی شده فشار وارد می شود و احتمال بروز خطرات افزایش پیدا می کند.
 • برای کاهش درد ها نیز می توانید قرص های مسکن استفاده کنید.

عوارض خطرناک لابیاپلاستی مثل از بین رفتن اعصاب نواحی واژينال و عدم تقارن بین لابیاها از جمله عوارضی هستند که به خطای تکنیکی و عدم مهارت پزشک جراح مربوط می شود. در این موارد برای پیشگیری از این عوارض باید در انتخاب پزشک جراحی برای لاباپلاستی نهایت دقت را داشته باشید و بهترین جراح لابیاپلاستی را انتخاب کنید.

خاتمه

در این مقاله به طور اختصاصی به مبحث عوارض بلند مدت و کوتاه مدت بعد از عمل لابیاپلاستی پرداختیم و در ادامه به انواع روش ها و راهکار های رفع و یا پیشگیری از بروز آن ها اشاره کردیم.

در نهایت این توصیه را خواهیم داشت که برای انجام لابیاپلاستی اقدام کنید اما عجله نکنید. عجله کردن باعث می شود که در دقت لازم را در هنگام انتخاب جراح لابیاپلاستی نداشته باشید. نتیجه جراحی لابیاپلاستی در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که از پشتوانه مهارت و توانمندی پزشک جراح برخوردار باشد.

(Visited 44 times, 1 visits today)
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک