خانه » مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی واژن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی واژن

آیا با مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی واژن آشنا هستید؟ رعایت مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی واژن به چه علت مهم است؟ کربوکسی تراپی واژن یک روش درمانی است که در آن دی اکسید کربن به واژن تزریق می‌شود تا فشار خون در منطقه تحت درمان را افزایش دهد و بهبود علائمی مانند خشکی و لخته شدن واژن، درد در هنگام رابطه جنسی و احساس ضعف عضلات بافتهای تناسلی را بهبود بخشد. برای دستیابی به نتایج بهتر و حفظ اثربخشی درمان، رعایت مراقبت‌های بعد از کربوکسی تراپی واژن مهم است.

اصلی ترین مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی واژن

برخی از موارد هستند که رعایت آن ها در اثر بخشی درمان تاثیر به سزایی دارد. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پس از جلسه کربوکسی تراپی واژن، به بدن زمان لازم برای بازیابی و بهبود بدهید. استراحت کافی، برای حفظ اثربخشی درمان اهمیت دارد. با آنکه کربوکسی تراپی واژن یک روش پر تهاجمی نیست، با این حال استراحت کافی می تواند کمک کننده باشد.
  • تا زمانی که پزشک شما اجازه ندهد، از فعالیت‌های ورزشی سنگین و همچنین برخی از فعالیت‌هایی که باعث فشار در ناحیه اطراف اندام تناسلی می شود، خودداری کنید. اجتناب از فعالیت‌های جسمانی سنگین تا ۲۴ ساعت اول توصیه می شود.
  • تا زمانی که پزشک شما اجازه ندهد، از رابطه جنسی خودداری کنید. به دلیل احتمال وجود عوارض کربوکسی تراپی واژن و تغییرات در منطقه تحت درمان، بهتر است زمان مناسب برقراری رابطه جنسی بعد از جلسات درمان را از متخصص خود جویا شوید.
  • در برخی موارد دارو های موضعی برای بهبود و ترمیم بافت واژن توصیه می شود. مصرف به هنگام این دارو ها یکی از مهم ترین اصول درمانی و مراقبتی است.
  • این یک روش کم تهاجمی است و شما بعد از آن  نباید عوارض مشهودی را مشاهده کنید. اگر علائمی مثل خونریزی شدید، التهاب یا درد شدید دارید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی کامل در مورد مراقبت‌های بعد از کربوکسی تراپی واژن را متناسب با وضعیت خود بدانید، زیرا نیازها و شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

اقدامات بعد از کربوکسی تراپی واژن

آفتاب گرفتن بعد از کربوکسی تراپی واژن

بعد از کربوکسی تراپی واژن لازم است از آفتاب گرفتن خودداری کنید. همچنین اگر قصد دارید ما بین جلسات .کربوکسی تراپی به استخر بروید، حتما  از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. در کل بهتر است سعی کنید برای کاهش احتمال عفونت مابین جلسات درمان از استخر رفتن خودداری کنید و آن را به بعد از جلسات درمانی موکول کنید. چرا که هر گونه تغییرات و بیماری های اندام تناسلی می تواند موجب تاخیر در جلسات دیگر درمانی و عدم نتیجه بخشی مناسب شود.  

استحمام بعد از کربوکسی تراپی واژن

آیا بعد از کربوکسی تراپی برخورد آب با واژن مشکلی ایجاد نمی کند؟ بعد از جلسات کربوکسی تراپی از نفوذ آب به ناحیه تحت درمان خودداری کنید. تا چندین ساعت بعد از درمان سعی کنید اندام تناسلی خود را از رطوبت حفظ کنید. بنابراین تا ۴ ساعت از شستن واژن خود به صورت مستقیم خودداری کنید. تا یک روز بعد از جلسات درمانی تا زمانی که عوارض به طور کامل ازبین برود، استفاده از سونا، جکوزی، استخر و … ممنوع است.

رعایت مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی واژن موجب افزایش اثر بخشی می شود

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی واژن را رعایت کنید. همچنین برای افزایش اثربخشی، جلسات درمانی را دنبال کنید.  در غیر این صورت ممکن است برای اثر بخشی بیشتر نیاز باشد هزینه بیشتری بپردازید. برخی از کسانی که تجربه کربوکسی تراپی واژن داشتند، می گویند که با رعایت مراقبت ها همچنان دچار عوارضی از جمله تورم می شوند. در این خصوص لازم است بدانید برخی از عوارض نظیر تورم تا ۲۴ ساعت اول بعد از جلسات درمانی طبیعی است. اما در صورتی که این علائم ادامه دار شدند و یا شدت گرفتند، بهتر است متخصص خود را از آن آگاه کنید.

سوالات متداول

شستن واژن بعد از کربوکسی تراپی مجاز است؟

تا ۴ ساعت بعد از جلسه درمان واژن خود را نشویید. بنابراین در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی لازم است مراقبت های لازم را انجام دهید. همچنین تا ۲۴ ساعت استفاده از سونا جکوزی و استخر ممنوع خواهد بود. 

چه مدت بعد از کربوکسی تراپی واژن میتوان رابطه جنسی برقرار کرد؟

برخی موارد پزشک به شما توصیه میکند که بهتر است در طول جلسات درمان رابطه جنسی نداشته باشید. اما اگر قصد برقراری رابطه جنسی را دارید، حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه درمان برای از بین رفتن کامل عوارض کوتاه مدت لازم است صبر کنید

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن در کرج

تزریق ژل به واژن یک روش زیبایی برای زنان است. این پرکننده‌های مخصوص به لب‌های خارجی واژن (لابیا) حجم می‌دهد...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *