خانه » واکسن کرونا در بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

واکسن کرونا در بارداری

تمامی بانوانی که باردار هستند و یا قصد بارداری دارند نگران ابتلا به ویروس کرونا در این دوران و آسیب و به خود وفرزندشان هستند. میزان خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در خانم های باردار و غیر باردار یکسان است اما خانم های باردار به دلیل خطر بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه و همچنین آسیب رسیدن به کودک باید بیشتر مراقب باشند. کرونا در خانم های باردار می تواند باعث زایمان زودرس، مرده زایی، اختلال در کارکرد ارگان های حیاتی، افزایش ضربان قلب، پارگی زودرس کیسه آب و … شود. مادران بارداری که دارای مشکلاتی مانند دیابت و اضافه وزن هستند و سابقه چند قلو زایی دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به کرونا هستند و در اولویت واکسینه شدن هستند.

با تزریق واکسن کرونا میتوان از بسیاری از این عوارض شدید و مرگ و میر ها جلوگیری کرد البته همچنان ابهاماتی در مورد تاثیر این واکسن ها در دوران بارداری وجود دارد اما تا کنون عوارض نامطلوبی دیده نشده است زیرا تا کنون بیشتر از صد هزار زن باردار در کشور های مختلف واکسینه شده اند و خطری خود و فرزندشان را تهدید نکرده است.

هیچ گاه خاتمه بارداری و یا تعویق انداختن آن در دوران کرونا به خانم ها پیشنهاد نشده است اما توصیه سازمان بهداشت جهانی به خانم هایی که در دوران بارداری هستند این است که واکسن سینوفارم تزریق کنند زیرا مزایا این واکسن نسبت به خطرات احتمالی آن بیشتر است.

به طور کلی خانم های باردار بعد از هفته دوازدهم بارداری با مشورت پزشکشان میتوانند واکسن تزریق کنند. واکسن میتواند از طریق جفت به نوزاد برسد و هم در مادر و هم فرزند ایمنی ایجاد کند.

برای خانم هایی که هنوز باردار نیستند توصیه می شود که ابتدا دو دوز واکسن را تزریق کرده و بعد از دو هفته اقدام به بارداری کنند. اگر دوز اول واکسن در زمان قبل از بارداری و یا بی اطلاعی از بارداری تزریق شود، توصیه می شود برای تزریق دوز دوم ابتدا با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید و به فاصله ۲۸ روز از واکسن قبلی و یا بعد از هفته دوازدهم بارداری اقدام کنید.

واکسن کرونا در بارداری

واکسن کرونا بسیار ایمن است اما ممکن است با عوارض خفیفی در همه افراد همراه باشد. این عوارض شامل موارد زیر می شود.

  • درد و سوزش محل تزریق
  • خستگی
  • تب
  • درد عضله
  • واکنش آلرژیک در موراد نادر

خانم های باردار باید بدانند که بعد از تزریق واکسن ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نخواهد شد و باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک ، شیلد و دستکش و .. همچنان استفاده کنند و درمحیط های شلوغ و سربسته تردد نکنند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کنید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی واژینال در کرج

سونوگرافی واژینال در کرج

در حال حاضر برای تشخیص بیماری ها و یا بررسی جنین در دوران حاملگی از انواع سونوگرافی استفاده می شود....

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی به انجام زایمان بدون استفاده از داروی مسکن و سایر مداخلات پزشکی معمول گفته می‌شود. بدون استفاده...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *