خانه » جراحی پولیپکتومی رحم چیست؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

جراحی پولیپکتومی رحم چیست؟

پولیپکتومی رحم چیست؟ درمان پولیپ های رحم با استفاده از روش هایی با کمترین میزان تهاجم انجام می شود، که در این مقاله درباره پولیپکتومی و هیستروسکوپی توضیح خواهیم داد، با سایت دکتر فاطمه فیروزی همراه باشید.

پولیپکتومی-در-کرج

پولیپکتومی رحم به چه منظور استفاده می شود؟

پولیپ های رحم، یکی ازشایع ترین دلایل خونریزی غیر طبیعی چه قبل از یائسگی و چه بعد از آن می باشند. احتمال تشکیل پولیپ با بالا رفتن سن بیشتر می شود. هورمون درمانی، مصرف داروهای درمان سرطان و یا اضافه وزن از دیگر عوامل موثر در تشکیل پولیپ رحم هستند.( پولیپکتومی رحم چیست؟)
در بسیاری از موارد، پولیپ در خانم هایی یافت می شود که هیچ گونه علائمی ندارند. در چنین مواردی، پولیپ در معاینات لگنی، تست اولتراسوند و یا سی تی اسکن تشخیص داده می شود.

درباره رحم و بافت های تشکیل دهنده آن

رحم از دو نوع بافت اندومتریوم (بافت مخاطی) و میومتریوم (بافت عضلانی) تشکیل شده است. اندومتریوم، داخل رحم را پوشش می دهد. در هر دو قسمت اندومتریوم و میومتریوم احتمال تشکیل تومورهای خوش خیم و بدخیم وجود دارد.
زمانی که سلول ها در اندومتریوم رشد بیش از حدی داشته باشند، پولیپ تشکیل می شود. این پولیپ ها عمدتا خوش خیم بوده و به ندرت پیش می آید که سرطانی شوند.

نحوه انجام پولیپکتومی رحم

این احتمال وجود دارد که پولیپ ها باعث بروز ناباروری شوند.
در گذشته، هیسترکتومی و کورتاژ تنها راه درمان پولیپ های رحم بود. اما امروزه از روش های کم تهاجمی مانند هیستروسکوپی کمک گرفته می شود که باکمترین میزان عوارض همراه خواهد بود.

✔️ همه چیز درباره هیستروسکوپی تشخیصی
در پولیپکتومی، از ابزار ظریف و دوربین متصل به آن به نام هیستروسکوپ استفاده می شود. این ابزار از طریق واژن وارد رحم می شود و سپس تصاویر گرفته شده توسط دوربین، بر روی مانتیور نمایش داده خواهد شد.
ابزارهای دیگری جهت برداشت پولیپ، از راه هیستروسکوپ وارد خواهند شد.

زمان عمل پولیپکتومی چه قدر است؟

این روند کمتر از یک ساعت به طول می انجامد و نیازی به بستری شدن طولانی در بیمارستان نخواهد بود.

احتمال مجدد پولیپ بعد از پولیپکتومی

احتمال تشکیل مجدد پولیپ در همان ناحیه بسیار کم است. پولیپکتومی، یکی از روش های بسیار موثر در قطع خونریزی غیر طبیعی سیکل قاعدگی در پی تشکیل پولیپ می باشد.
بعد از برداشت پولیپ، احتمال بارداری نیز بیشتر خواهد شد.

مراقبت های بعد از پولیپکتومی

– همان طور که قبلا نیز اشاره شد پولیپکتومی در حدود یک ساعت به طول می انجامد.
– توصیه ما به بیماران این است که بعد از انجام عمل، تا حد امکان در منزل استراحت کنند.
– در صورتی که پولیپکتومی به تنهایی انجام شده باشد، احتمال مشاهده خونریزی کم به مدت چها تا پنج روز وجود دارد. این ترشحات به مرور قهوه ای رنگ و در نهایت قطع خواهند شد.
– معمولا از بیمار خواسته می شود تا دو روز از محل کار خود مرخصی بگیرد.

آیا احتمال بازگشت پولیپ بعد از پولیپکتومی وجود دارد؟

پاسخ می تواند مثبت باشد. در ده تا بیست درصد موارد شاهد بازگشت پولیپ بعد از درمان خواهیم بود.

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه نیازمند انجام چه اقداماتی است؟ عفونت مثانه یکی از مشکلات شایع در سیستم ادراری است که...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *