خانه » آی یو دی برای جلوگیری از بارداری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آی یو دی برای جلوگیری از بارداری

با گسترش و رشدی که در عرصه دانش پزشکی و نیز تولید تجهیزات پزشکی رخ داده است، بسیاری از روش های جلوگیری از بارداری متعدد شدند و زنان مختلف از روش های نوینی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. البته این روش ها متناسب با ویژگی ها و شرایط افراد بکار گرفته می شود. آی یو دی در چند ساله اخیر جزء ابزار آلاتی است که با بکارگیری آن و جایگذاری آن در داخل رحم می توان از بارداری جلوگیری کرد، در ادامه سایت دکتر فاطمه فیروزی، در بخش هایی که تدارک دیده ایم به ارائه اطلاعاتی جزئی و دقیق در زمینه آی یو دی، انواع آی یودی، نقاط مثبت و منفی آی یو دی خواهیم پرداخت.

بهترین-نوع-آی-یو-دی-در-کرج

آی یو دی چیست؟

آی یو دی وسیله ای است که به شکل T است. این وسیله در داخل رحم قرار می گیرد و امکان بارداری را برای زنان از بین می برد.

در واقع بسیاری از زنانی که برای جلوگیری از بارداری از این روش کمک می گیرند با هدف جلوگیری کوتاه مدت از بارداری این اقدام را انجام می دهند و در سال های آتی در صدد بارداری هستند.

 

انواع آی یو دی

آی یو دی ها در دو نوع تولید شده اند و از سوی زنان استفاده می شوند.

آی یو دی های تولید کننده مس: این آی یو دی زمانی که در داخل رحم قرار می گیرد یون هایی تولید می کند که از جنس مس است. این یون ها در واقع زمانی که ترشح می شوند از تلقیح میان اسپرم و تخمک جلوگیری می کند. به بیانی دیگر این ماده این اجازه را به اسپرم ها و تخمک ها نمی دهد که با هم ترکیب شود. در نهایت شکل گیری جنین اتفاق نخواهد افتاد.

آی یو دی های تولید کننده پروژستین: زمانی که این ماده ترشح می شود در نواحی خاصی جای می گیرد و از ورود اسپرم ها به داخل رحم جلوگیری می کند.

روش آی یو دی برای جلوگیری از بارداری چه مزایایی دارد؟

واقعیتی که وجود دارد این است که روش های مختلفی برای پیشگری از بارداری وجود دارد و هر کدام از آنها مزایا و محدودیت های مخصوص به خود را دارند.

از این رو مهم ترین دغدغه مندی زنان این است که روشی را برای جلوگیری از بارداری انخاب کنند که بیشترین مزیت و کمترین خطر و عارضه را در پی داشته باشد.

روش آی یو دی مزیت های قابل توجهی در پی دارد. از جمله مزایای آن :

  • زنانی که در پی آنند به طور موقتی از بارداری جلوگیری کنند و تصمیم دارند که در آینده فرزند آوری داشته باشند می توانند از این روش کمک بگیرند. مثلا در مدت زمانی که برای بارداری تصمیم ندارند آی یودی را در داخل رحم قرار می دهند و هر زمانی که علاقه داشتند می توانند آن را خارج کنند و برای بارداری اقدام کنند.
  • روش آی یودی هیچ عارضه خاصی را برای زنان در پی ندارد می تواند تا حد زیادی بدون خطر از امکان بارداری جلوگیری کند.
  • کاملا با بدن سازگار هستند و واکنشی در بدن ایجاد نمی کند.
  • بدون درد آی یو دی در رحم قرار می گیرد و در طول رابطه جنسی مشکلی را برای زنان ایجاد نمی کند.

نکاتی در زمینه جایگذاری آی یو دی در رحم

  • برای اینکه روند جایگذاری به درستی اتفاق بیفتد حتما در روزها آخر قاعدگی این اقدام انجام می شود. زیرا در این دوره دهانه رحم گشاده تر از روز های عادی است و دسترسی پزشک به دهانه رحم بهتر خواهد بود.
  • گاها بعد از قرار دادن آی یو دی زنان خونریزی ها و لکه بینی های موقتی را تجربه می کنند که تا حد زیادی قابل درمان است.
  • یک دسته از زنان نمی توانند از این روش استفاده کنند. زنانی که تازه ازدواج کرده اند و تجربه بارداری نداشته اند نمی توانند از این روش برای جلوگیری از بارداری کمک بگیرند. بنابراین به اینان توصیه می شود از سایر روش ها کمک بگیرند.

 

در پایان مهم ترین نکته ای که باید یادآور شویم این است که علیرغم اینکه جایگذاری آی یودی در داخل رحم روندی ساده دارد اما حتما باید توسط پزشکانی انجام شود که در این زمینه مهارت دارند و خطرات احتمالی این مسیر را می شناسند. بنابراین نزد پزشکانی مراجعه کنید که کارنامه کاری قابل دفاعی دارند و می توانند بهترین تکنیک های درمانی را در این زمینه بکار گیرند.

راه های ارتباطی با فاطمه فیروزی: ۳۲۵۶۶۶۱۲_۳۲۵۶۶۵۸۱

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی واژینال در کرج

سونوگرافی واژینال در کرج

در حال حاضر برای تشخیص بیماری ها و یا بررسی جنین در دوران حاملگی از انواع سونوگرافی استفاده می شود....

درمان ناباروری با IVF

درمان ناباروری با IVF

راهکار های درمان ناباروری را می دانید؟ درمان ناباروری با IVF چگونه انجام می شود؟ این یکی از روش های درمان...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *