خانه » بارداری و زایمان » از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است؟

حاملگی نابجا هنگامی رخ می دهد که جنین در خارج از حفره رحم لانه گزینی کند. به طور معمول بعد از دوهفته از لقاح وتشکیل جنین اولیه ، رویان لانه گزینی در آندومتر(لایه داخل رحمی) انجام می شود واگر این لانه گزینی در محلی به جز آندومتر انجام شود غیرطبیعی بوده و می تواند سبب مشکلات برای مادر شود، راه های برای تشخیص حاملگی خارج از رحم وجود دارد که در صورت نیاز حتما باید این روش ها برای تشخیص بهتر انجام گیرد، ادامه مطلب را با سایت دکتر فاطمه فیروزی همراه باشید.

از-کجا-بفهمیم-بارداری-خارج-از-رحم-است؟

شایع ترین محل بارداری نا بجا 

شایع ترین محل بارداری نا بجا در لوله های رحمی می باشد وگاه در دهانه رحم،  تخمدان، حفره ی شکم نیز ممکن است اتفاق افتد وسبب خونریزی مخاطره آمیز شود.

حاملگی خارج از رحم متاسفانه شایع ترین علت مرگ ومیر مادران در سه ماهه اول بارداری است و می تواند احتمال موفقیت در بارداری بعدی رانیز کاهش دهد.

عوارض شایع بارداری خارج از رحم

همچنین این عارضه تاثیر منفی بر وضعیت روانی مادر دارد. بدین دلیل تشخیص ودرمان صحیح آن برای حفظ جان مادر وقدرت باروری اهمیت زیادی دارد .

علت بارداری خارج از رحم

علت بارداری خارج رحمی در بسیاری از موارد ناشناخته است اما می توان به دلایلی اشاره کرد مانند جراحی های قبلی روی لوله های رحمی وسابقه آسیب به لوله، جراحی های لگنی که می توانند سبب چسبندگی شوند. درمانهای کمک باروری، سابقه بیماریهای عفونی والتهاب های لگنی، سابقه حاملگی خارج رحمی قبلی، وسایل داخل رحمی جوگیری از بارداری (IUD)

بیشتر بخوانید
آی یو دی برای جلوگیری از بارداری

واژینیسموس چیست و چگونه درمان می شود؟

تشخیص بارداری خارج از رحم

  • تشخیص حاملگی نابه جا گاه بسیار دشوار است، چون تظاهرات بالینی ممکن است شامل تاخیر قاعدگی، لکه بینی واژینال، درد زیر دل، گاه تهوع واستفراغ و…همانند بارداری طبیعی باشند. تشخیص قطعی ممکن است زمان بر باشد و نیاز به معاینات، آزمایشات وسونوگرافی های مکرر داشته باشد تا پزشک به تشخیص قطعی برسد.
  • انجام آزمایش BHCG  یا تست بارداری یکی از راههای تشخیص می باشد. این تست درروزهای ۵ الی ۹ بعد از لقاح درخون قابل شناسایی است. در حاملگی داخل رحمی طبیعی، در هفته های ۲ تا ۴ بعد از تخمک گذاری، میزان BHCG هردوروز، تقریب دوبرابر می شود ودر صورتی که میزان افزایش کمتر از این میزان باشد می توان نشانه حاملگی خارج از رحم یا سقط باشد.
  • سونوگرافی شکمی ویا ترجیحا واژینال می تواند به تشخیص کمک کند. مشاهده ساک حاملگی  هفته ۵ به بعد و دیدن جنین وضربان قلب آن در حدود هفته ۷ معمولا دلیل بر بارداری طبیعی در رحم می باشد.
  • اما وجود رحم خالی و یا ساک کاذب در داخل رحم ویا دیدن ساک بارداری ویا جنین در فضایی به جز داخل رحم، نشانه بارداری نا به جا می باشد.

تدابیر درمانی برای بارداری خارج از رحم

  • درصورت شک به بارداری خارج رحمی، بیمار در بیمارستان بستری شده واقدامات لازم برای تشخیص شروع می شود. پزشک تدارکات لازم برای احتمال جراحی فوری می اندیشد.
  • درمان حاملگی خارج رحمی می تواند طبی ویا جراحی باشد وبه سابقه بارداری فرد، زمان بارداری، سایز ومکان حاملگی خارج رحم بستگی دارد. درصورتی که تشخیص زود هنگام باشد، بیمار پایدار باشد وحاملگی نابجا پاره نشده باشد واندازه آن کوچک باشد می توان از درمان طبی وتزریق داروهای خاص استفاده نمود.
  • درموارد دیگر انجام جراحی ضروری است که می توان به طریق لاپاراسکوپی  ویا لاپاراتومی (جراحی باز) انجام شود.
  • جراحی از طریق لاپاراسکوپی ارجح است اما به امکانات وتجهیزات بیمارستان وتیم پزشک بستگی دارد. جراحی لاپاراسکوپی، مدت بستری را کاهش می دهد، فرد در زمان کمتری به فعالیت طبیعی باز ی گردد ونیاز به داروهای ضد درد کمتر دارد وهمچنین می تواند احتمال ایجاد چسبندگی های لگنی بعدی را کمتر کند.
  • در صورتی که افراد آگاهی بیشتری برای مراقبت های اولیه بارداری داشته باشند ودسترسی مادربه این مراقبت ها تسهیل شده باشد، می توان از تشخیص ودرمان به موقع استفاده کرده واز عوارض بیماری ومرگ ومیر مادران جلوگیری نماییم.
بیشتر بخوانید
مراقبت های بارداری هفته به هفته

دکتر فاطمه فیروزی، متخصص زنان، زایمان و نازایی هستند.جهت ارتباط با دکتر فاطمه فیروزی می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کرده و یا با شمارهای ۳۲۵۶۶۶۱۲_۳۲۵۶۶۵۸۱ تماس بگیرید.

(Visited 3,314 times, 9 visits today)
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
آی یو دی برای جلوگیری از بارداری

آی یو دی برای جلوگیری از بارداری

با گسترش و رشدی که در عرصه دانش پزشکی و نیز تولید تجهیزات پزشکی رخ داده است، بسیاری از روش های جلوگیری از بارداری متعدد شدند و زنان مختلف از روش های نوینی برای جلوگیری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *