خانه » درمان خشکی واژن چگونه است و علل آن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان خشکی واژن چگونه است و علل آن چیست؟

خشکی واژن یکی از دلایل روابط جنسی و نزدیکی های دردناک است. خشکی واژن اغلب در زنانی که به سن یائسگی (۴۸-۵۱ سالگی) رسیده اند دیده می شود .به طور طبیعی هورمون های جنسی به ویژه هورمون استروژن در کلاژن سازی سلول های سطحی واژن موثر هستند .این سلول ها ی سطح واژن، طبق فرمان شیمیایی که در قالب هورمون های جنسی دریافت می کنند ،کلاژن سازی کرده و سطح واژن را با ترشحات خود مرطوب می کنند و باعث می شوند ترشحات دستگاه تناسلی زنان عادی باشد.اگر میزان این ترشحات به هر دلیلی کاهش پیدا کند فرد دچار خشکی واژن می شود.که لازم است برای درمان خشکی واژن اقدام کنند.

متخصص-زنان-برای-درمان-خشکی-واژن-در-کرج

عوامل ایجاد خشکی واژن

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد خشکی واژن زنان کاهش هورمون های جنسی به ویژه هورمون استروژن است و سلول های سطح واژن به میزان کافی کلاژن تولید نمی کند و باعث خشکی دستگاه تناسلی می شود.

خشکی واژن در پی کاهش هورمون استروژن در یکی از موارد زیر ایجاد می شود :

  • در زنانی که دچار یائسگی زود هنگام و غیر عادی شده اند.
  • زنانی که در حالت سندروم زن ورزشکار هستند و در رقابت های شدید در مدت زمان های کوتاه مقدار زیادی وزن کم می کنند با استفاده از دارو هایی حاوی آمین ها و آمفتامین ها که باعث کاهش استروژن بدن می شوند.
  • زنانی که به علت شیردهی و بالا بودن هورمون پرولاکتین و هورمون تیروئید ،هورمون استروژن کافی تولید نمی کنند .
  • همینطور زنانی که به علت ابتلا به سرطان سینه و مصرف داروهای آنتی بادی و ضد استروژن بدن شان قادر به تولید هورمون نمی باشد.

عوارض خشکی واژن

برخی از عوارض خشکی واژن عبارتند از:

  1. درد و سوزش: خشکی واژن می‌تواند باعث ایجاد درد و سوزش در ناحیه واژن و دور اطراف آن شود. این مشکل می‌تواند خصوصاً در زمان ادرارکردن یا رابطه جنسی احساس شود.
  2. خونریزی: در برخی موارد، خشکی واژن می‌تواند باعث خونریزی ناشی از تحریک و آسیب دیواره واژن شود.
  3. التهابات مکرر: وجود خشکی مداوم می‌تواند منجر به التهابات مکرر و عفونت‌های واژنی شود که نیاز به درمان دارند.
  4. کاهش لذت جنسی: خشکی واژن می‌تواند باعث کاهش لذت و رضایت از فعالیت‌های جنسی شود، که این موضوع می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی زندگی جنسی و روابط زناشویی داشته باشد.
  5. اختلال در رابطه زناشویی: خشکی واژن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات و ناهنجاری‌ها در رابطه زناشویی شود و به تدریج باعث کاهش فعالیت جنسی و ایجاد مشکلات در روابط جنسی شود.
  6. عدم راحتی و ناراحتی روزمره: خشکی واژن می‌تواند منجر به ایجاد ناراحتی و عدم راحتی در طول روزمرگی شود که می‌تواند به صورت مداوم ادامه یابد.

با توجه به این عوارض، اهمیت دارد که خشکی واژن با جدیت و به همراه مشورت با پزشک مورد بررسی قرار گیرد و از روش‌های مناسب برای درمان و مدیریت آن استفاده شود.

راه های مقابله و درمان خشکی واژن

روش های متفاوتی برای درمان خشکی واژن وجود دارد ،از درمان سطحی و موضعی مانند استفاده از ژل ها و روغن ها گرفته تا دستگاه های لیزر پیشرفته ای که با تغییر در ساختار سلول های سطحی واژن باعث می شوند سلول ها میزان کلاژن یک بدن طبیعی را تولید کنند . درمان دیگر این بیماری استفاده از داروهای هورمونی است که به علت محدودیت این درمان برای افرادی که قادر به دریافت هورمون نیستند (مانند افرادی که به سرطان سینه مبتلا بودند و استفاده از هورمون برایشان امکان پذیر نیست) درمان دیگری با استفاده از دستگاه های لیزر صورت می گیرد .

روش کار دستگاه های لیزر در درمان خشکی واژن

یکی از روش های مرسومی که امروزه پزشکان متخصص زنان و زایمان برای درمان خشکی واژن  استفاده میکنند، لیزر است. دستگاه های لیزری که برای درمان خشکی واژن مورد استفاده قرار می گیرند به سه دسته ی کلی تقسیم بندی می شوند : ژولیت-مونالیزا-فمتاچ

نحوه ی عملکرد کلی این دستگاه ها به این صورت است: سیلندری وارد واژن می شود در حالی که مریض کاملا هوشیار است و نیازی به بیهوشی نیست و دردی متوجه بیمار نیست . این سیلندر قابلیت تنظیم و درجه بندی دارد و با انجام لیزر روی سلول های سطحی واژن بیمار ، آن ها را قادر به تولید کلاژن می کند و ضمن ایجاد ترشحات طبیعی رطوبت کافی برای واژن را فراهم می کند . این فرایند لازم است به تشخیص پزشک معالج ، طی چند ماه تکرار شود و سپس با توجه به برگشت مجدد خشکی واژن، عموما به طور سالانه تمدید شود.

روش درمان با دستگاه لیزر امروزه از روش های کاربردی و جامع برای درمان خشکی واژن محسوب می شود به دلیل این که ضمن قابل استفاده بودن برای تمامی افرادی که با شرایط جسمی و سلامتی و بیماری های زمینه ای مختلف به خشکی واژن مبتلا هستند نسبت به روش های دیگر درمان قطعی تری محسوب می شود و واژن فرد درمان شده در مقایسه با یک فرد سالم به یک میزان کلاژن سازی می کند و به حالت نسبتا طبیعی تبدیل می شود.

دکتر فاطمه فیروزی، متخصص زنان، زایمان و نازایی هستند.جهت ارتباط با دکتر فاطمه فیروزی می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کرده و یا با شمارهای ۳۲۵۶۶۶۱۲_۳۲۵۶۶۵۸۱ تماس بگیرید.

نتیجه گیری

خشکی واژن یک مشکل رایج در زنان است که می‌تواند به تأثیرات منفی بر روی کیفیت زندگی و روابط جنسی منجر شود. با شناخت علل و عوارض این مشکل و اتخاذ راهکارهای مناسب مدیریتی، زنان می‌توانند بهبودی و راحتی بیشتری در زندگی جنسی و روزمره خود را تجربه کنند. در نتیجه اگر به هر دلیلی هورمون های جنسی بدن تان کاهش یافته است و به دلیل خشکی در واژن خود از روابط جنسی محروم هستید یا به ناچار درد زیادی را حین نزدیکی تحمل می کنید ، برای درمان می توانید به مطب دکتر فاطمه فیروزی مراجعه کنید و بعد از معاینه دقیق به فراخور شرایط سلامتی کنونی و علت ابتلا به خشکی واژن ، و به تشخیص  متخصص زنان  خوب در کرج ، تحت یکی از روش های مذکور مورد درمان قرار بگیرید .

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
علائم و درمان عفونت واژن

علائم و درمان عفونت واژن

عفونت واژن می توانند دردناک و ناخوشایند باشند و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند که در صورت عدم درمان، تأثیر...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *