خانه » آزمایش کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آزمایش کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

آزمایش کولپوسکوپی برای چیست؟ هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟ ایا در این آزمایش از رحم نمونه برداری یه همان بیوپسی استفاده می شود؟ ممکن است در صورت مراجعه به متخصص زنان و زایمان این آزمایش برای شما تجویز شود. آیا این آزمایش همان آزمایش تشخیص سرطان دهانه رحم است؟ ما در این بخش قصد داریم به چگونگی انجام این آزمایش پرداخته و همه نکاتی که باید در اینباره بدانید را به شما بگوییم.

مزایای انجام آزمایش کولپوسکوپی چیست؟

آزمایش کولپوسکوپی نیز مانند خیلی از راه های تشخیصی به بررسی دهانه رحم می پردازد. پس مزایای آن در مقابل دیگر روش ها چیست؟ دقت انجام این آزمایش در تشخیص سلول های غیر طبیعی بسیار بالا است. انجام این آزمایش چیزی در حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه زمان می برد. کاربرد های استفاده از آن گسترده بوده و همچنین ممکن است در مواقعی مانند وجود خونریزی های غیر طبیعی از دهانه واژن توصیه شود.

چرا ازمایش کولپوسکوپی تجویز می شود؟

اول از همه شاید از بابت تجویز این آزمایش نگران باشید. کولپوسکوپی نوعی آزمایش تشخیص سرطان دهانه رحم است. همچنین از آن برای تشخیص دادن سلول های سرطانی در دهانه رحم بانوان استفاده می شود. در موارد دیگر نیز این آزمایش برای شما تجویز می شود:

 • ناهنجاری های مادرزادی وجود داشته باشد.
 • نتایج غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر وجود داشته باشد
 • افرادی که علائم بیماری های واژن نظیر ترشحات غیر طبیعی از اندام تناسلی و یا زخم دارند.
 • اگر در طول معاینات لگن نتیجه غیر طبیعی دیده شود از این آزمایش استفاده می شود.

ازمایش کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

 • ابتدا در تخت معاینه دراز می کشید.
 • در قدم بعدی اسپکولوم در واژن شما قرار می گیرد (وسیله اس که دیواره واژن را باز می کند  تا دید بهتری وجود داشته باشد)
 • در مزحله بعد دهانه رحم شست و شو داده می شود.
 • در این مرحله کولپوسکوپ دهانه رحم را بررسی می کند.
 • در مرحله بعد اگز لازم باشد، پیوبسی انجام می شود. (اگر چیز غیر طبیعی در دهانه رحم مشاهده شود، از بافت، نمونه برداری شده و برای تشخیص به آزمایشگاه فرستاده می شود)
مرحل انجام کولپوسکوپی

نکاتی که باید در ارتباط با کولپوسکوپی بدانید

در هنگام شرح مراحل این ازمایش شاید این اشتباه ایجاد شود که کولپوسکوپ از طریق واژن وارد بخش های داخی تر می شود. در حالی که اینگونه نیست. درواقع این وسیله ابزاری است که شامل دوربین کوچک و نور روی پایه قرار گرفته و از طریق بزرگنمایی به تشخیص کمک می کند. کولپوسکوپی یک ابزار تشخیصی است.

تنها زمانی که برخورد وجود دارد، در زمان قرار دادن اسپکولوم و همچنین نمونه برداری از بافت در صورت نیاز است.

در صورت برداشت بافت ممکن است دردی مشابه نیشگون یا پریود داشته باشید. همچنین در هنگام قرار دادن اسپکولوم درد خفیفی را احساس می کنید. به طور کلی در این فرایند درد زیادی حس نخواهید کرد.

آزمایش کولپوسکوپی

تشخیص سرطان دهانه رحم با کولپوسکوپی

یکی از راه های تشخیص سلول های سرطانی استفاده از این آزمایش است. اما دیده می شود زمانی که متخصص زنان این تست را برای معاینه و تجویز توصیه می کند، نگرانی از بابت وجود سرطان دهانه رحم ایجاد می شود. در صورتی که این درست نیست. این ازمایش برای مشاهده و بررسی بیشتر توصیه می شود. بنابراین همیشه تجویز آن نشانه وجود سلول های سرطانی نیست.

بانوان باید بدانند که برای معاینات روتین باید هر سه سال یکبار برای انجام تست های غربالگری سرطان دهانه رحم تست بدهند.

تشخیص دیسپلازی دهانه رحم

برخی از سلول ها ممکن است در حال حاضر مشکلی ایجاد نکند. اما در صورت عدم درمان به سلول های سرطانی تبدیل شود و در آینده خطر آفرین باشد. به این مورد دیسپلازی دهانه رحم گفته می شود. یکی از راه های تشخیص این سلول های کولپوسکوپی است.

کولپوسکوپی در تشخیص زگیل تناسلی

یکی دیگر از مواردی که این ازمایش آن را تشخیص می دهد، زگیل تناسلی است. در صورت مثبت شدن نتسجه تست HPV ممکن است نیاز داشته باشید این آزمایش را انجام دهید. همچنین تشخیص اختلالاتی نظیر پولیپ رحم با انجام این آزمایش با درصد خطای کم امکان پذیر است. پس از تشخیص متخصص زنان به دنبال درمان زگیل تناسلی است.

نتایج آزمایش کولپوسکوپی

بیش از نیمی از کسانی که از این آزمایش تشخیصی استفاده می کنند، سلول های غیر طبیعی دهانه واژن آن ها وجود داشته و پیوپسی انجام می شود. اما این مورد صرفا نشانه وجود مشکلی خاص نیست. همچنین لازم به ذکر است نمونه هایی که دچار سرطان دهانه رحم می شوند، بسیار کم است. چرا این آزمایش هر ۳ الی ۵ سال یکبار تکرار می شود و دیسپلازی دهانه رحم را نیز تشخیص می دهد.

نکاتی که باید در هنگام انجام کولپوسکوپی رعایت کنید

بیوپسی در کولپوسکوپی
 • حتما با خود نوار بهدایتی به هماره داشته باشید. چرا که در صورت نمونه برداری از بافت دهانه رحم (پیوپسی) ممکن است کی لکه بینی داشته باشید.
 • در دوران عادت ماهیانه مشاهده سلول های بافت دهانه رحم سخت تر است. بنابراین در این زمان برای انجام ازمایش مراجعه نکنید.
 • این آزمایش برای خانم های باردار هم انجام می شود. در صورتی که متخصص زنان و زایمان با آگاهی کامل از پرونده پزشکی آن را توصیه کرده باشد.
 • در صورتی که داروی خاصی استفاده می کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • به مدت دو روز قبل نباید رابطه جنسی داشته باشید و یا از دوش واژینال استفاده کرده باشید.
 • اگر از داروهای واژینال استفاده می کنید، باید دو روز قبل استفاده از این داروها را قطع کنید.

در صورتی که در هنگام کولپوسکوپی، نمونه برداری انجام نشود، به هیچگونه مراقبتی بعد از آن نیاز ندارید. به این منظور که لکه بینی نخواهید داشت. اما در صورت بیوپسی ممکن است لکه بینی داشته باشید.

آیا کولپوسکوپی عوارض دارد؟

خیر- این ازمایش صرفا یک آزمایش تشخیصی است که عوارض جانبی برای فرد ایجاد نمی کند همچنین دقت داشته باشید درد هم ندارد. پس از انجام این آزمایش شما خونریزی واژینال نمی کنید. اگر نشانه های مشکوک و غیر معمول مشاهده کردید، سریعا به پزشک زانان خود مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ های متداول کولپوسکوپی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی

دکتر فاطمه فیروزی متخصص زنان، زایمان و نازایی و دارای بورد تخصصی هستند، ایشان دکترای پزشکی عمومی خود را در دانشگاه تهران نیز گذرانده اند. دوره تخصصی ایشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوره های فلوشیپ لاپاروسکوپی زنان از ایران و سوییس می باشد، همچنین دوره های لیزر پزشکی از انجمن لیزر روسیه و المان و دوره اموزشی سونوگرافی زنان و سونوهیستروگرافی را گذرانده اند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه نیازمند انجام چه اقداماتی است؟ عفونت مثانه یکی از مشکلات شایع در سیستم ادراری است که...

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *